Tot mai mulţi români, obosiți și lipsiți de energie

15 September 2025, 08:15 (actualizat 15 September 2025, 08:16)

Obosiți și lipsiți de energie. Așa se simt tot mai mulți români activi, angajați, freelanceri sau antreprenori. Grijile zilnice, orele peste program și termenele limită sunt principalele cauze ale epuizării, peste care, acum apasă și probleme cauzate de noile pachete financiare asumate de Guvern: prețuri și taxe mai mari, disponibilizări sau tăieri salariale.

Potrivit unui studiu recent, 42% dintre respondenți au “energie medie”, iar aproape 30% spun că au avut și zile mai bune. Doar 18% reușesc să-și mențină un nivel ridicat de energie, în timp ce 10% se simt prea obosiți și pentru simple activități.

Stresul și lipsa de energie se proiectează direct în greutatea corporală.

Mulți se îngrașă treptat, dar într-un timp foarte scurt și nu reușesc să mai slăbească. Iar dacă intervin și probleme emoționale sau legat de somn, totul se complică.

Vestea bună este că românii au învățat să ceară ajutor de specialitate. Datele arată că 79% dintre respondenți sunt cu analizele anuale la zi. În timp 21% sunt restanțieri.

Reacțiile celor afectați de epuizare diferă în funcție de vârstă: tinerii raportează mai des dificultăți de concentrare și instabilitate emoțională. În timp ce adulții de vârstă mijlocie și de peste 50 de ani semnalează creștere ponderală și rezistență la slăbit.

Specialiștii propun programe naționale pentru dezechilibre ale organismului.

Până acolo poate ar fi bine să ținem cont de o vorbă din popor sună chiar așa, “pauzele lungi și dese, cheia marilor succese”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite