Tot mai mulți români intră în „supraviețuire financiară”. Planurile de viitor, amânate din cauza scumpirilor
Crizele suprapuse i-au făcut pe români mult mai prudenți în gestionarea veniturilor. Nu mai fac planuri pe termen lung ca altădată, taie de pe lista de cumpărături și își calculează cu mare atenție banii. Sociologii avertizează că astfel de perioade pot avea efecte inclusiv asupra generațiilor viitoare.
Mulți români se văd nevoiți să intre într-un soi de „supraviețuire financiară”, din cauza crizelor suprapuse. Renunță la planurile de viitor pentru că trebuie să își rezolve problemele curente, arată un sondaj recent realizat de tbi bank.
Creșterea costului vieții este principala îngrijorare pentru majoritatea respondenților.
Potrivit sondajului, 30% dintre români spun că își gestionează mai atent banii, 50% își reduc cheltuielile, iar 68% se tem de creșterea costului vieții.
De asemenea, 28% spun că au intrat în „supraviețuire financiară”, 22% își stabilesc obiective pe termen scurt, iar 18% amână deciziile financiare importante pentru vremuri mai bune.
Oamenii spun că încearcă să se descurce cu bani mai puțini și se așteaptă ca autoritățile să ia măsuri pentru ca economia să meargă mai bine.
„Cred că prudența am avut-o dinainte. Ți-o mai oferă și vârsta, și capacitatea de organizare. Cred că oamenii se descurcă în toate vremurile, atâta timp cât au o educație financiară și știu când să se oprească”, spune o femeie.
„Cum se spunea în trecut? Te întinzi cât ți-e plapuma. Dacă te gândești să trăiești azi bine, că nu contează mâine, cheltui azi tot ce ai avut. Dar trebuie să-ți planifici. Depinde ce venit ai. Un venit lunar îl împarți pe 30 de zile, nu pe o săptămână, nu pe o zi”, spune un alt român.
Alții se gândesc mai ales la viitorul copiilor și al nepoților. „Eu sunt bunic cu normă întreagă și mă gândesc doar la nepoței și la viitorul lor. Trebuie să mai încercăm să mai facem ceva, noi, ăștia care am ajuns la o vârstă, ca să fie bine și pentru ei mai târziu. Măsura economică este să crească producția autohtonă”, spune un bărbat.
Sociologii atrag atenția că atunci când oamenii se concentrează doar pe supraviețuirea de zi cu zi, capacitatea de planificare pe termen lung scade.
„Atunci când te gândești doar la supraviețuirea de pe o zi pe alta, consecințele sunt destul de clare. Nu mai poți să te pregătești, inclusiv pentru transmiterea de bogăție intergenerațională. Ce lași copiilor care vin după tine? Cum te pregătești pentru ca ei să aibă o viață mai bună?”, explică sociologul.
Totuși, acesta spune că România nu se află într-o situație de blocaj total. „Nu cred că este o situație în care să nu mai existe un soi de capacitate de a-ți planifica viitorul. Asta înseamnă o situație de dezastru, de criză. Și nu suntem acolo, în mod clar”, adaugă sociologul.
România are o inflație de peste 10%, cea mai mare din Uniunea Europeană, iar creșterile de salarii din ultima perioadă nu au ținut pasul cu scumpirile.

