Tot mai mulți polonezi, interesați de cursuri de instruire militară. Oamenii se tem că vor fi atacați de Rusia
Pe fondul situației tot mai tensionate din cauza agresiunii rusești în Ucraina, în Polonia au fost înființate centre de apărare civilă. Se organizează cursuri de instruire militară a civililor din toată țara, astfel încât, în caz de război, oamenii să fie pregătiți.
La aceste cursuri, civilii învață tehnici de baza de supraviețuire, în caz de atac. Tot mai mulți polonezi sunt interesați și urmează aceste cursuri de pregătire militară.
Seriile de apărare civila sunt de câte 130 de cursanți și vin oameni din toate categoriile sociale.
Mulți spun că nu se simt în siguranță în acest moment în Polonia, din cauza problemelor cu Federația Rusa. Polonezii se tem de o invazie a rușilor , de bombardamente, de atacuri cu rachete, dar și de un război hibrid.
”Dacă foarte mulți oameni se pregătesc militar, poate ezită să ne atace, poate amână atacul sau renunță la idee”, a spus un participant.
Oficiali din armata poloneză spun că asemenea cursuri de apărare la care participă civili sunt utile și pentru că au fost cazuri în care unii participanți au fost așa de încântați că au decis să rămână în armata.

