Tot mai multe ţări din Golf reușesc să anihileze dronele și rachetele trimise dinspre Iran
Donald Trump a avertizat că va ataca și distruge centralele electrice iraniene dacă Teheranul nu redeschide Strâmtoarea Ormuz în termen de 48 de ore. Teheranul a răspuns că va viza infrastructurile energetice şi staţiile de desalinizare din regiune în cazul în Statele Unite îşi vor pune în aplicare ameninţările. În plan militar, Israelul au lansat noi atacuri asupra ţintelor Hezbollah din sudul Libanului. În paralel, tot mai multe ţări din Golful Persic reușesc să anihileze dronele si rachetele trimise dinspre Iran .
Președintele parlamentului iranian, Mohammad-Bagher Ghalibaf, i-a răspuns liderului de la Casa Albă pe un ton sfidător: “Imediat după ce centralele electrice și infrastructura din țara noastră vor fi vizate, infrastructura critică, infrastructura energetică și instalațiile petroliere din întreaga regiune vor fi considerate ținte legitime și vor fi distruse într-un mod ireversibil, iar prețul petrolului va rămâne ridicat pentru o lungă perioadă de timp. Și aruncați ce aveți în mâna dreaptă; va înghiți ceea ce au creat”.
În plus, reprezentantul Iranului la agenția maritimă a ONU a declarat că Strâmtoarea Ormuz rămâne deschisă tuturor navelor, cu excepția celor care au legătură cu duşmanii ţării.
În plan militar, armata israeliană a primit ordin să accelereze demolarea caselor din satele libaneze aflate în apropierea graniței.
Israel Katz, ministrul israelian al Apărării: „Prim-ministrul Benjamin Netanyahu și cu mine am ordonat IDF să distrugă imediat toate podurile peste râul Litani care sunt folosite pentru activități teroriste, pentru a împiedica trecerea teroriștilor și a armelor Hezbollah spre sud și, pe lângă aceasta, să accelereze distrugerea caselor libaneze din satele de contact pentru a dejuca amenințările la adresa comunităților israeliene”.
De asemenea Israelul a anunţat eliminarea unui oficial de rang înalt din structura financiară a Hamas, din Liban.
Iranul a continuat să-şi atace vecinii. În Irak, un atac cu drone a vizat o bază militară din apropierea aeroportului din Bagdad. Complexul a fost folosit anterior de armata americană. Pe de altă parte, Emiratele Arabe Unite şi Bahrain au interceptat rachetele si dronele provenite din Iran. Trei rachete au fost lansate spre Arabia Saudită. Una dintre rachete a fost interceptată, în timp ce două au căzut într-o zonă nelocuită.

