Tot mai multe state europene vor să limiteze accesul adolescenților sub 16 ani la rețelele sociale. Eșecul Australiei
Anul trecut, Australia a devenit prima țară din lume care impunea această interdicție. Însă, deocamdată, rezultatele se lasă așteptate. Deși nu au vârsta legală, tinerii australieni au reușit să păcălească sistemul.
La două luni după intrarea în vigoare a noii legi australiene, situația pare neschimbată în rândul adolescenților. Cei de sub 16 ani au, în continuare, acces pe rețelele de socializare.
Acum două luni, era interzis, dar am reuşit să ocolesc interdicţia şi pe Snapchat şi pe Tik Tok, pe Instagram. Sunt pe toate reţelele, prietenii mei la fel. Nu cred că interdicţia a funcţionat.
Totul a fost normal, nu a fost nevoie să mint deloc. Nu ştiu pe nimeni care să nu mai poată avea cont.
Totuși autoritățile austtraliene spun că interdicția a funcționat și că s-a redus numărul adolescenților de sub 16 ani care au conturi sociale și care pot să cadă pradă abuzurilor de toate felurile.
Timothy Koskie, Universitatea Sidney: Vom începe să vedem schimbări treptat, în timp. Acum e prea devreme.
Tot mai multe țări europene iau în calcul o interdicție similară. Doar adolescenții de peste 16 ani să aibă acces la rețelele de socializare. În Marea Britanie va începe în curând o consultate publică în acest sens.
Keir Starmer, prim-ministrul britanic: Ca şi alţi părinţi, sunt îngrijorat că adolescenţii petrec mult timp pe social media, îngrijorat de conţinutul disponibil, de faptul că devine o adicţie.
Potrivit legii australiene, companiile care dețin rețele de socializare ar putea fi amendate cu până la 30 de milioane de dolari, în cazul în care se constată că există conturi ale unor utilizatori sub 16 ani.

