Tot mai multe cazuri de gripă în toată țara: cele mai multe persoane bolnave sunt în București, Constanța și Prahova. Medicii sfătuiesc persoanele vulnerabile să se vaccineze

29 January 2026, 20:19

Gripa se răspândește rapid iar numărul de cazuri este în creștere în toată țara. Numărul de decese a ajuns la 57. Cele mai multe persoane bolnave sunt în Capitală, și în județele Constanța și Prahova. Medicii sunt îngrijorați și sfătuiesc persoanele vulnerabile să se vaccineze pentru protecția lor, dar și a celor din jur.

Peste o sută de mii de oameni au făcut infecţii respiratorii, în ultima săptămână, şi au avut nevoie de medic. La Bucureşti, zilnic ajung aproximativ 200 de bolnavi la cele două spitale de boli infecţioase. Super-gripa A, cu varianta K, umple saloanele şi secţiile de terapie intensivă.

Adrian Marinescu, manager Institutul Matei Balş: Suntem în punctul de maximă intensitate. Facem externări într-o măsură cât se poate de mare în fiecare zi, în aşa fel încât să avem locuri pentru internare.

Medicii spun că în acest an au mai mulţi pacienţi cu forme complicate. La copii apare şi miozita, o complicaţie a gripei cu dureri mari, de la care nu mai pot să meargă.

Ștefan Lazăr, medic primar Boli Infecţioase, Spitalul „Victor Babeş” Bucureşti: Am avut şi la persoane mai tinere, chiar câteva cazuri grave la persoane tinere de 30–40 de ani. Din păcate, aproape toţi nevaccinaţi.

La Cluj-Napoca, în primele 3 săptămâni din acest an, numai la Spitalul de Boli Infecţioase au ajuns în jur de o mie de persoane cu infecţii respiratorii. Peste 500 au avut gripă, iar 12 au murit.

Irina Filipescu, medic primar, Spitalul de Boli Infecţioase Cluj-Napoca:Decesele au fost la persoane peste 75 de ani şi cu patologie asociată. Indicaţia la nivel naţional este în continuare de vaccinare. Exact acesta fiind raţionamentul: să protejăm populaţia vulnerabilă.

Şi la Sibiu, medicii sunt îngrijoraţi de numărul mare de îmbolnăviri şi decese. De la începutul sezonului gripal şi până în prezent au decedat în judeţul Sibiu, din cauza gripei, un număr de 5 persoane, cu vârste cuprinse între 49 şi 90 de ani.

Rodica Fărcăşan, medic de familie, Sibiu: Este importantă alimentaţia. Bogată în fructe, legume, supe, hidratare. Aerisirea încăperilor este importantă şi, de asemenea, evitarea aglomerării.

Bilanţul la nivelul întregii ţări este îngrijorător.

Numărul cazurilor de gripă a crescut cu 35 la sută într-o singură săptămână, în condiţiile în care virusul se transmite uşor dacă persoanele cu simptome respiratorii ies din casă fără să poarte mască de protecție. Aproape 6.300 de bolnavi au ajuns la doctor cu simptome gripale, de 1,6 ori mai multe decât media ultimelor cinci sezoane.

Şi numărul deceselor din întreaga ţară a crescut cu aproape 50 la sută. Gripa a mai luat 17 vieţi în ultima săptămână. În total, 57 de bolnavi au fost răpuşi de complicaţiile grave ale bolii, care ar fi putut fi prevenite prin vaccinare.

Victoria Aramă, șef de secție, Institutul Matei Balș: De gripă se poate muri, oricine. Copiii duc acasă la părinţi şi bunici gripa. Şi părinţii şi bunicii o fac mai sever

Specialiştii le recomandă celor care au febră mare mai mult de 2–3 zile, dificultăţi de respiraţie sau alte complicaţii să se consulte cu medicul de familie sau să meargă la spital. Şi măsurile de igienă sunt importante, pentru că virusul se ia şi de pe suprafeţe, nu doar din aer.

Camerele de gardă pediatrice, pline de cazuri de infecții respiratorii: doar 10% dintre pacienți sunt vaccinați

Este sezonul gripelor, iar în camerele de gardă ale spitalelor de pediatrie din capitală sunt în fiecare zi sute de copii care primesc îngrijiri medicale din cauza infecțiilor respiratorii. Mulți dintre ei au gripă, alții au alte tipuri de infecții, dar părinții îi aduc pentru a fi testați și tratați. Doar 10% din copiii care ajung să aibă nevoie de tratament în spital sunt vaccinați.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite