Gripa se răspândește rapid iar numărul de cazuri este în creștere în toată țara. Numărul de decese a ajuns la 57. Cele mai multe persoane bolnave sunt în Capitală, și în județele Constanța și Prahova. Medicii sunt îngrijorați și sfătuiesc persoanele vulnerabile să se vaccineze pentru protecția lor, dar și a celor din jur.
De anul acesta, cei mici au fost incluşi şi în România în grupele de risc. Experţii propun ca vaccinul să poată fi luat şi pe reţetă compensată, de la farmacie, pentru a extinde scutul de protecţie împotriva gripei. Boala a răpus aproape 200 de români, în ultimul sezon.
Numărul deceselor cauzate de virusul gripal a ajuns la 100. Ultima victimă este o femeie de 78 de ani din Alba. Aceasta avea şi alte probleme de sănătate şi nu fusese vaccinată.