Testarea națională a glicemiei, declanșată de Crucea Roșie Română. Voluntarii și medicii îi invită, gratuit, pe români să-și testeze starea de sănătate

6 April 2026, 20:32 (actualizat 7 April 2026, 00:31)

Crucea Roșie Română a declanșat, la nivel național, Maratonul Sănătății, dedicat screening-ului glicemiei. În toate județele, azi și mâine, voluntarii îi invită pe români să-si testeze, gratuit, și glicemia, și tensiunea arterială. Și asta nu numai pentru că mâine, 7 aprilie, e Ziua Mondială a Sănătătții. Cuza principala e că în țara noastră sunt deja înregistrați peste 1,2 milioane de români cu diabet zaharat. Specialiștii vorbesc chiar despre o epidemie a diabetului. Problema e că pe lângă cei care au deja confirmat diagnosticul, mai sunt mulți alții care n-au descoperit-o.  

Testul pentru glicemie durează doar câteva minute, iar zilele acestea în București și în alte orașe trecătorii și-l pot face la corturile Crucii Roșii. Își pot măsura și tensiunea arterială la fel de rapid și gratis. Rezultatele sunt în unele cazuri absolut neașteptate. Pentru alții e un prim semnal de alarmă. 

Mihail Voicescu, medic primar, director Filiala Sector 1, Crucea Roșie: Au glicemii crescute, au valori crescute ale tensiunii arteriale, cu rugămintea de a se dresa medicului de familie.

Dan Gheorghe, jurnalist TVR: Peste 1,2 milioane de români sunt registrați la serviciile medicale de specialitate cu diagnosticul de diabet zaharat. 

Totuși, situația ar trebui să-i pună pe gânduri pe mulți dintre noi.  

Răzvan Vasilescu: Vorbim de o epidemie de diabet, 10% din populație are diabet. Bineînțeles poate jumătate nu știu că au încă diabet, dar ei au. 90-95% din cazuri sunt cazurile diabet zaharat tip 2. Cazurile care se leagă cu stilul de viață, care vin de multe ori pe un fond genetic.

Dacă ajungi să bei 5-6 litri de apă pe zi, te trezești și în noaptea și bei apă  și în plus scazi brusc în greutate, sunt semnale de alarmă, iar un simplu test poate fi salvator. 

Crucea Roșie Română a declanșat în acest an un adevărat maraton al screening-ului glicemiei. În toate județele, azi și mâine, voluntarii și medicii îi invită gratuit pe români să-și testeze starea de sănătate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite