Terasele ilegale de pe trotuare, în vizorul primarului general al Capitalei. Ce nereguli au fost găsite

11 martie 2026, 22:03

Primarul general al Capitalei le-a pus gând rău comercianților din centrul orașului care au ocupat abuziv trotuarele sau alte spații publice. Pentru 15 astfel de terase au fost semnate deja deciziile de desființare.

Proprietarii unor terase amplasate ilegal pe trotuarele din centrul Capitalei au trecut deja la demolarea lor. Sunt doar două dintre cele 15 construcții pentru care Primarul General a dispus desființarea.

  • Primăria trebuie să ia măsuri necesare. Eu, ca cetățean, nu sunt de acord să se ocupe abuziv, fără acte în regulă.
  • Este evident că trebuie să mai treacă un copil cu un cărucior, este evident că și tu, ca pieton, trebuie să ai un spațiu pe unde să poți să mergi.
  • Ca pieton nu poți să mergi pe jos, mașini parcate, ăștia îți iau locul.

Acestea afectează vizual orașul nostru, blochează trotuarele și crează un sentiment de dezordine și devălmășie. În același timp, sâmbăta acesta am analizat care sunt cauzele pentru care autorizațiile pentru ocuparea domeniului public pentru terase și restaurante se emit cu greutate. Luăm în considerare debirocratizarea și ușurarea procesului de autorizare, prin amendarea regulamentului”, a scris primarul Ciprian Ciucu pe pagina sa de Facebook.

Dragoș Porojnicu, jurnalist TVR: Restaurantele găsite cu nereguli au prea multe mese și nu lasă suficient loc liber pentru trecători,  „confundă” umbrelele cu copertine fixate de fațade și, nu în ultimul rând, au fixat stâlpi pe caldarâm după care au închis lateralele.

Altfel spus, acestea nu respectau nici măcar o prevedere a legii.

Bogdan Fezi, vicepreședinte Ordinul Arhitecților București: Trebuie să obțină autorizație de construire și în anumite situații, ne aflăm în centrul Capitalei, zone cu monumente istorice, trebuie să obțină avize și de la Ministerul Culturii. Respectarea legii este în primul rând necesară pentru siguranța cetățenilor. Ce ne facem când avem incendii și alte fenomene pe care nu le putem stăpâni?

Până la ora difuzării reportajului la Ora de Știri reprezentanții HORECA nu au fost de găsit pentru a ne oferi un punct de vedere.

Primarul General a transmis că aceștia au fost invitați la discuții în căutarea soluțiilor pentru ca, cităm, orașul „să nu mai arate că o sorcovă iar aceștia să-și poată desfășura cu ușurință și în legalitate activitatea”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite