Tensiuni pe scena politică. PNL strânge rândurile în jurul lui Bolojan. Surse: Miniștrii social-democrați ar avea deja pregătite demisiile

16 aprilie 2026, 10:37 (actualizat 16 aprilie 2026, 14:44)

Sunt zile tensionate pe scena politică din România. Liberalii strâng rândurile în jurul premierului, în timp ce social-democraţii se întâlnesc online ca să pregătească decizia din 20 aprilie: dacă rămân sau nu la guvernare.

Şi în tot acest timp, parlamentarii din Opoziţie strâng semnături şi negociază voturi pentru depunerea și adoptarea unei moțiuni de cenzură împotriva Guvernului.

Miercuri seară, președintele Nicușor Dan s-a întâlnit la Palatul Cotroceni cu premierul Ilie Bolojan cu care a discutat despre evoluțiile politice și despre scenariile pentru perioada următoare.

PSD analizează ieșirea de la guvernare

PSD ar urma să decidă retragerea sprijinului politic pentru premierul Ilie Bolojan, potrivit unor surse politice. Decizia ar urma să fie oficializată în cadrul unei reuniuni interne, iar miniștrii social-democrați ar avea deja pregătite demisiile.

Potrivit acelorași surse, demisiile nu ar fi depuse imediat, ci ar urma să fie folosite ca instrument de presiune pentru ca premierul să își dea singur demisia. Dacă acest lucru nu se va întâmpla, miniștrii PSD ar putea depune demisiile în bloc.

Consultări la Cotroceni, dacă majoritatea se rupe

În cazul în care PSD își retrage sprijinul, partidul ar putea cere președintelui Nicușor Dan să constate că nu mai există o majoritate parlamentară și să convoace consultări cu partidele politice pentru formarea unei noi majorități.

Evoluția crizei politice depinde însă și de decizia șefului statului, deoarece fiecare partid pregătește în aceste zile scenarii diferite pentru perioada următoare.

Bolojan mizează pe varianta unui guvern minoritar

Premierul Ilie Bolojan a transmis deja că nu intenționează să demisioneze. În cadrul unei întâlniri cu liderii PNL București, el a spus că ia în calcul varianta continuării guvernării printr-un guvern minoritar.

Un scenariu similar este discutat și în USR, unde liderii partidului susțin că un executiv format din PNL, USR și UDMR ar putea continua guvernarea dacă PSD decide să iasă din coaliție.

În acest caz, portofoliile rămase libere ar urma să fie redistribuite în funcție de ponderea parlamentară a partidelor rămase la guvernare.

Schimbări în Guvern și în eșalonul doi

Dacă PSD părăsește executivul, ar urma să fie înlocuiți toți oficialii social-democrați din Guvern, inclusiv cei din poziții importante precum secretarul general al Guvernului.

Rămâne însă de văzut dacă schimbările vor viza doar miniștrii sau și funcțiile din eșalonul doi, unde PSD ocupă numeroase poziții în ministere.

UDMR, factorul decisiv

Un rol important în acest scenariu îl va avea UDMR. Liderul formațiunii, Kelemen Hunor, a declarat anterior că varianta unui guvern minoritar nu ar fi neapărat cea mai potrivită pentru partid.

Cu toate acestea, PNL și USR încearcă să convingă UDMR să rămână în executiv, pentru a asigura funcționarea unui eventual guvern minoritar.

PSD ia în calcul și o moțiune de cenzură

În paralel, PSD pregătește și alte scenarii politice. În cazul în care guvernul minoritar condus de Ilie Bolojan va continua să funcționeze, social-democrații nu exclud susținerea unei moțiuni de cenzură.

Partidul AUR a anunțat deja că va depune o astfel de moțiune în Parlament.

Decizie finală în PSD

Luni, la ora 10:00, va avea loc o ședință decisivă în PSD, înaintea Consiliului Politic Național. În cadrul acesteia va fi stabilită întrebarea care va fi adresată celor aproximativ 5.000 de lideri ai partidului, privind sprijinul politic pentru premierul Ilie Bolojan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite