Tenis | Iga Swiatek s-a detaşat în clasamentul WTA după titlul de la Roland Garros: are dublul punctelor față de numărul 2 mondial. Ce loc ocupă Simona Halep

6 iunie 2022, 11:26

Swiatek are practic dublul numărului de puncte al următoarei clasate, estoniana Anett Kontaveit, care ocupă cea mai bună poziţie din carieră. Spaniola Paula Badosa completează podiumul, iar pe locul al patrulea se află tunisianca Ons Jabeur (cea mai bună poziţie a sa), la doar 95 de puncte de iberică. Americanca Jessica Pegula a intrat în premieră în top 10, după evoluţia remarcabilă de la Paris.

(w500) Iga Swiate

Simona Halep a coborât o poziţie şi se află pe locul 20 în clasamentul WTA.

Sorana Cîrstea a pierdut opt locuri şi e acum pe 34. Irina Begu, însă, a reuşit un salt impresionant de 19 locuri şi este pe poziţia a 44-a. Au regresat Gabriela Ruse (locul 53), Jaqueline Cristian (71) şi Ana Bogdan (108), care a ieşit din top 100, unde România mai are acum doar cinci reprezentante.

La dublu, numărul româncelor din prima sută a scăzut la patru, Monica Niculescu – 39, Raluca Olaru – 49, Gabriela Ruse – 56 (salt de 28 locuri) şi Irina Bara – 60.

În clasamentul WTA Race la simplu, pentru Turneul Campioanelor, Iga Swiatek conduce cu 7.290 de puncte, urmată de Ons Jabeur (2.520) şi Jessica Pegula (2.232).

Halep a ieşit din top 10, fiind acum pe 14, Sorana Cîrstea este pe 28, Irina Begu se află pe 31, Gabriela Ruse pe 65, iar Jaqueline Cristian pe 87.

255 (254). Cristina Dinu 267

A 35-a victorie consecutivă pentru Iga Swiatek și al șaselea turneu câștigat la rând

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, numărul 1 mondial, a câştigat turneul de Mare Şlem de la Roland Garros, pentru a doua oară în cariera sa, după ce a învins-o sâmbătă în finală, cu 6-1, 6-3, pe americanca Corie „Coco” Gauff.

Swiatek,  care a împlinit săptămâna trecută 21 de ani, a obţinut astfel a 35-a victorie consecutivă, egalând astfel cea mai lungă serie de victorii din acest secol, reuşită de americanca Venus Willams în anul 2000.

Deţinătoarea recordului de victorii consecutive de la crearea WTA, în 1973, este cehoaica Martina Navratilova, autoarea unei serii de 74 de succese la rând între 1983 şi 1984.

Iga Swiatek, care a cucerit primul său titlu pe zgura pariziană în anul 2020, s-a impus în doar 68 de minute în finala cu Coco Gauff (18 ani), ocupanta locului 23 în clasamentul WTA.