Teatrul Grivița 53, construit exclusiv din fonduri private, a fost inaugurat. Primul spectacol va avea loc la sfârșitul lunii noiembrie
A fost inaugurat primul teatru din România, construit de la zero, exclusiv din fonduri private. Cu 14 mii de ctitori, o finanțare din granturi norvegiene, ajutor al unor companii și multe eforturi ale regizoarei Chris Simion, proiectul Grivița 53 din București a devenit, în sfârșit, realitate. Investiția se ridică la 4 milioane și jumătate de euro. Primul spectacol va avea loc la sfârșitul lunii noiembrie.
Cărămidă peste cărămidă, donație cu donație, un grant de două milioane de euro și multă ambiție. Așa a fost ridicat primul teatru privat construit în România în ultimele 8 decenii. Iar de acum, Grivița 53 va fi teatrul comunității. La inaugurarea lui au participat și unii dintre ctitorii săi, care au vrut să fie alături de inițiatoarea proiectului, Chris Simion-Mercurian.
Irina Margareta Nistor, critic de film: La început a fost chiar o piesă, acum opt ani, în care am jucat, la rândul meu, în AAA, tocmai ca să adunăm niște fonduri. Acolo, pe undeva, e și cărămida mea.
Ofelia Popii, actriţă: Oameni care au găsit ce aveau mai bun, mai frumos, visul lor. Visul. Asta i-a adus pe toți împreună. Sufletele noastre au fost cărămizi.
Tiberiu Mercurian, cofondator Griviţa 53: Mi-aduc aminte, atunci când vindeam cărămizi la Muzeul Țăranului Român, veneau bătrâni la noi și ne spuneau: „Maică, uite, aș vrea să donez și eu, pentru că sunteți ultima mea speranță.”
Cele patru etaje ale clădirii vor găzdui evenimente culturale diverse.
Chris Simion Mercurian, fondatoarea Teatrului Griviţa 53: Va fi un teatru de proiect, nu va fi un teatru cu actori angajați. Va fi un teatru deschis artiștilor, atât cu experiență, cât și celor tineri, dar care vor să iasă din zona de confort.
Primul spectacol este programat să aibă loc la finalul lunii noiembrie, în această sală, a cărei capacitate maximă este de 140 de locuri.
Bucureștenii sunt invitați, până în 5 octombrie, la tururi ghidate, pentru a cunoaște noul teatru de pe harta Bucureștiului.

