Teatrul Grivița 53, construit exclusiv din fonduri private, a fost inaugurat. Primul spectacol va avea loc în noiembrie

A fost inaugurat primul teatru din România, construit de la zero, exclusiv din fonduri private. Cu 14 mii de ctitori, o finanțare din granturi norvegiene, ajutor al unor companii și multe eforturi ale regizoarei Chris Simion, proiectul Grivița 53 din București a devenit, în sfârșit, realitate. Investiția se ridică la 4 milioane și jumătate de euro. Primul spectacol va avea loc la sfârșitul lunii noiembrie.

Începe construcția teatrului „Grivița 53”. Chris Simion Mercurian: S-au scumpit materialele de construcție, fapt pentru care vom continua campania

Peste două săptămâni va începe construcţia primului teatrului Independent din România. Regizoarea Chris Simion Mercurian, iniţiatoarea proiectului "Griviţa 53", a semnat contractul cu firma care va ridica teatrul. Ea va fi nevoită însă să continue campania de strângere de fonduri. Materialele de construcţie s-au scumpit atât de tare încât mai este nevoie de 700 de mii de euro, pentru a finaliza teatrul.

Festivalul de teatru independent UNDERCLOUD s-a mutat pe Calea Griviței

A început Festivalul de Teatru Independent UNDERCLOUD, care s-a mutat pe Calea Griviței din Capitală, într-un demers unic în istoria evenimentului. Timp de o săptămână, vor fi spectacole, concerte, expoziţii şi ateliere de creaţie pentru adulţi şi copii, în spaţii mai puţin conformiste sau chiar în stradă.

Proiectul „Griviţa 53”, iniţiat de regizoarea Chris Simion Mercurian, a primit aviz favorabil de la edilii Capitalei

Bucureştenii vor avea un nou teatru. Proiectul „Griviţa 53”, iniţiat de regizoarea Chris Simion Mercurian, a primit avizul favorabil al edililor Capitalei, iar luni va fi eliberată autorizaţia de construire. De acest document depinde accesarea a două milioane de euro, fonduri câştigate pentru ridicarea teatrului. Şi care se vor adăuga celor 450 de mii de euro, strânşi din comunitate timp de aproape 6 ani.

Ultima Oră

Cele mai citite