zilieri
Zeci de zilieri transportați la grămadă, în dube speciale pentru marfă! Oamenii sunt din județul Galați și erau duși la lucru, la ferme din apropierea orașului. Polițiștii le-au dat amenzi șoferilor și au confiscat plăcuțele de înmatriculare ale mașinii pentru jumătate de an. Au fost taxați și zilierii care nu purtau mască.
Italia caută soluții la lipsa forței de muncă din agricultură. „Să le dăm acte celor care nu le au şi lucrează în agricultură”, a declarat ministrul italian de Interne
Guvernul de la Roma intenţionează să regularizeze situaţia a mii de migranţi ilegali pentru a suplini astfel lipsa forţei de muncă în agricultură în urma pandemiei de coronavirus, a confirmat marţi ministrul italian de interne, Luciana Lamorgese, relatează agenţia EFE.
Zilierii pot lucra în alte 9 domenii. Printre acestea se numără publicitatea, organizarea de expoziţii şi spectacole. Avertismentul specialiștilor în fiscalitate
În mijlocul sezonului estival s-a schimbat şi regimul zilierilor! Au fost aprobate încă 9 domenii în care muncitorii pot lucra cu ziua. Printre acestea se numără: restaurantele, barurile, spectacolele, dar şi grădinile zoologice sau botanice.
Zilierii strică piața muncii. În România, peste 1,5 milioane de persoane lucrează la negru
Zilierii sunt o soluţie pentru cei care caută forţă de muncă imediat. Dar şi o afacere pentru samsarii, care plasează muncitori şi profită de pe urma lor. Este o afacere la negru pe care statul vrea să o combată prin apariţia firmelor specializate în recrutarea zilierilor.
Paradox în agricultură: Fermierii nu au cu cine să lucreze pământul, în timp ce mulți români culeg căpșuni sau măsline în străinătate
Fermierii români nu mai au cu cine să lucreze pământul sau să crească animale, pentru că zilierii sunt tot mai greu de găsit. Mulţi preferă să stea la umbra barului din sat, iar poştaşul să le aducă ajutorul social. Leneş şi fără carte, în câţiva ani ţăranul român nu-şi va mai găsi locul. Fermierii au nevoie de muncitori care să ştie să manevreze utilaje inteligente. Şi au început deja să-i aducă din străinătate. Asta în timp ce românii culeg căpşuni sau măsline prin alte ţări.

