Recomandările medicilor în zilele caniculare: Evitarea expunerii la soare între orele 11.00 - 18.00 și multă prudență

Avem parte de zile de foc. Un val de aer fierbinte african acoperă întreaga țară şi aduce temperaturi de peste 37 de grade Celsius, disconfort termic ridicat și nopți tropicale. Meteorologii au emis deja avertizări de caniculă. Un cod galben este în vigoare în vest, sud și sud-est, iar miercuri, România va fi împărțită în două: jumătate sub incidența unui cod portocaliu, jumătate sub cod galben. Medicii atrag atenția că efectele caniculei pot fi mortale.

Specialiștii recomandă evitarea expunerii la soare între orele 11.00 şi 18.00 în zilele caniculare și reglarea aparatelor de aer condiționat la o temperatură cu 5 grade mai mică faţă de temperatura ambientală

România continuă să se perpelească la foc mic, valul de căldură persistă în țara noastră, în special în jumătatea de sud a țării. Un cod galben și unul portocaliu de caniculă au adus temperaturi apropiate de 40 de grade sâmbătă. Autoritățile încep deja să emită recomandări de adaptare a programului de lucru în instituțiile publice. De asemenea, populația este sfătuită să evite deplasările la prânz, iar dacă totuși e necesar să iasă din casă se facă pauze și să se refugieze din calea arșiței în magazine, mall-uri, instituții publice sau lăcașe de cult.

Săptămână de foc în toată țara, cu temperaturi care vor depăși în unele zone 40 de grade la umbră. Sfaturile specialiștilor

Începe o săptămână de foc în toată țara, cu cele mai ridicate valori în vest. Temperaturile extreme, în combinație cu prea multă cofeină sau energizant, pot crește riscul de accident vascular cerebral. În perioada caniculară, trebuie să consumăm multe lichide și să evitam băuturile energizante, alcoolul sau cafeaua în cantități mari pentru că ne deshidratează.

Ultima Oră

Cele mai citite