Canicula, extrem de greu de suportat în orașe. Medicii atrag atenția să evităm cafeaua și alcoolul și să ne hidratăm
Canicula a pus stăpânire și pe sud-vestul țării, iar în următoarea perioadă ne așteaptă zile de foc. Temperaturile sunt atât de ridicate, că în apartamentele fără aer condiționat, nopțile devin insuportabile. În piețele fără climatizare, marfa se strică în așteptarea clienților care nu prea mai vin. Medicii revin cu sfaturi pentru a putea trece fără probleme peste zilele caniculare care vor urma.
Căldura se simte încă de la primele ale zilei. Pe măsură ce soarele urcă pe cer, urcă și termometrul.
În Drobeta Turnu Severin, la ora 15.00, temperatura resimțită era de 39 de grade. Apartamentele sunt adevărate cuptoare. Iar cei care locuiesc la ultimele etaje ale blocurilor resimt și mai tare căldura, chiar și noaptea.
39 de grade se resimțeau la miezul zilei și la Oradea. Puțini au fost cei care s-au aventurat prin centrul orașului. În oraș au apărut și containerele de prim ajutor.
Cei afectați de căldură se pot refugia înăuntru, unde este aer condiționat, scaun și chiar pat medical.
În piețe, comercianții se plâng de condițiile în care își vând marfa. Fructele și legumele se strică pe tarabe în aerul fierbinte.
Recomandările medicilor pentru zile toride
Medicii reiau avertismentele din fiecare vară torida: cât mai puțin timp petrecut la temperaturi extreme, haine lejere, mâncăruri ușoare și hidratare.
Medicii mai recomandă consumul lichidelor, peste 2 litri pe zi, să se evite consumul de cafea și de alcoolul. Ei atrag atenția că berea și vinul deshidratează, cel mai bine este să se consume ceaiuri reci și apă.
Căldura nu se oprește aici. Temperaturile cresc în continuu până cel puțin marți, când se vor înregistra maxime extreme.
CFR călători a anunțat că vă lua măsuri pentru ca în garniturile pe care le operează să fie funcțional aerul condiționat sau măcar ventilația și recomanda călătorilor să aibă la ei suficientă apă.

