Mascota echipei Denver Nuggets din NBA câştigă aproape triplu faţă de cel mai bine plătite jucătoare din liga profesionistă feminină de baschet (WNBA), disparitate salarială care a reînviat controversele legate de diferenţa enormă între salariile din cele două ligi, informează EFE.
La tenis este Bianca Andreescu, la baschet o avem pe Sabrina Ionescu. După o strălucitoare carieră în Campionatul Universitar, jucătoarea de origine română a intrat în WNBA și va juca la New York Liberty.