Florinela Georgescu, director meteorologie operațională la Administrația Națională de Meteorologie (ANM), ne-a spus cum va fi vremea în următoarele zile.
De aseară a venit toamna în toată ţara. De la soarele de vară de ieri am trecut direct la haine groase şi ghete. Temperaturile sunt mai mici cu 10 grade faţă de cele normale în acestă perioadă.
Codul galben de ploi şi vijelii a expirat, dar vremea se arată capricioasă. Meteorologul Robert Manta ne spune la ce trebuie să ne aşteptăm la acest sfârşit de săptămână.
Vreme mohorâtă la început de week-end, cu ploi în aproape toată ţara. E mai frig decât ar fi normal la finalul lunii mai. Iar Transfăgărăşanul este acoperit de nămeţi de zăpadă. Cum va fi vremea în acest sfârşit de săptămână - aflăm de la Florinela Georgescu, director executiv ANM.