30 de ani de la înființarea SMURD în România. Acum, SMURD-ul este o emblemă a Ministerului Afacerilor Interne și un model pe care multe țări încearcă să-l adopte

Activitatea SMURD în România a început în 1990 prin experimentarea unui sistem de urgenţă care funcţiona şi în alte ţări europene și avea la bază transferul unui echipaj medical la locul unde era pacientul aflat în stare critică. Azi se împlinesc 30 de ani de la „aducerea spitalului la pacient”.

Proiect umanitar finalizat după 3 ani din cauza birocrației: case construite de voluntari, în Bacău, pentru familii nevoiașe

36 de case construite de voluntari în doar 5 zile au fost predate în sfârșit locatarilor, după aproape 3 ani de așteptare. Proiectul, început în 2017 în Bacău de organizația "Habitat for Humanity", cu sprijinul a peste 800 de voluntari, nu a fost încheiat la timp. A durat ca autoritățile locale să racordeze totul la rețeaua de apă și canalizare.

Cadre medicale extenuate: "Simţim fiecare picătură de sudoare". Guvernul caută soluții

Salariile angajaților din direcțiile de sănătate publică vor crește, iar cadrele medicale detașate vor primi un spor de 50 la sută. Sunt doar două dintre promisiunile obținute de sindicate după discuțiile cu premierul și ministrul Sănătății. Apar între timp tot mai multe mărturii ale specialiștilor din linia întâi, extenuați acum și din cauza căldurii, mai ales atunci când lucrează în corturi, la triajul bolnavilor. Iată ce ne povestește un medic întors la lucru după ce s-a vindecat de covid.

Ultima Oră

Cele mai citite