voluntari
Anul acesta, mai mult ca oricând, Crăciunul e despre familie şi despre valorile care rămân neschimbate peste timp. Între ele: puterea de a dărui necondiţionat. Tocmai de aceea, în această perioadă magică, mii de voluntari din toate domeniile îşi dau mâna ca să-i ajute pe cei care nu mai îndrăznesc să spere la mai bine.
Dăruind vei dobândi. Ajutor de sărbători pentru vârstnici de la o asociaţie aflată sub patronajul Mitropoliei Olteniei
Sarbători frumoase pentru mai mulţi bătrâni fără sprijin din judeţul Dolj. Datorită unor oameni inimoşi care au găsit timp şi resurse pentru semenii lor, 20 de vârstnici vor avea un Crăciun mai bun. O asociaţie caritabilă, aflată sub patronajul Mitropoliei Olteniei, organizează în fiecare an, în Ajunul Crăciunului, astfel de acţiuni umanitare.
voluntari argeș
Membrii unui club off road din Pitești au reușit să aducă speranţă pentru mai bine de 100 de familii nevoiaşe. Din fonduri proprii și din sponsorizări, voluntarii au facut pachete cu haine si alimente, binevenite oricând, dar mai ales înaintea sărbătorilor.
Custodele Coroanei Majestatea Sa Margareta, de Ziua Voluntariatului: Le mulţumesc voluntarilor Crucii Roşii Române pentru devotamentul şi curajul lor
Majestatea Sa Margareta Custodele Coroanei, preşedintele Societăţii Naţionale de Cruce Roşie din România, a adresat un mesaj cu ocazia Zilei Internaționale a Voluntariatului.
Porția de bunătate. Voluntarii au gătit bucate tradiționale pentru bătrânii nevoiași și pentru oamenii străzii
Voluntarii nu au liber niciodată! Ei reușesc să aducă bucurie acolo unde este cea mai mare nevoie de ea și fac acest lucru fără pauză. De 1 decembrie, tinerii de la Asociația O masă caldă au gătit bucate tradiționale pentru bătrânii nevoiași și pentru oamenii străzii.
Voluntariatul, ca stil de viață. Ultimele luni au însemnat luptă la foc continuu pentru voluntarii de la Asociația Școala Mamei Junior
Dincolo de tragediile provocate, pandemia de coronavirus a avut și părți bune. În ciuda distanțării fizice, lunile de luptă cu COVID 19 i-au apropiat pe oameni, sufletește.
Președintele Iohannis, în vizită la Call Center DSP București: Poate reușim până în vara anului viitor să terminăm de tot cu această pandemie. Declarații Klaus Iohannis
Preşedintele Klaus Iohannis a facut duminică o vizită la Call Center DSP Bucureşti, la Arena Naţională. El s-a declarat mulțumit de activitatea voluntarilor și a precizat că DSP-urile au fost complet depășite la începutul pandemiei, din cauza lipsei de personal. „Poate reușim până în vara anului viitor să terminăm de tot cu această pandemie”, a declarat președintele.
Timișoara: Este nevoie de studenți la medicină, voluntari în spitalele suport COVID
Este nevoie de studenţi voluntari în lupta împotriva COVID-19, care să vină în ajutorul personalului unităților medicale și al serviciilor de urgență. Pentru a-i ajuta pe cei aflaţi de mai bine de nouă luni în prima linie, guvernul a adoptat o ordonanţă de urgenţă care le permite studenţilor de la medicină să lucreze sub supraveghere în spitale, cu pacienţi infectaţi cu SARS-CoV-2.
Asociaţia Studenţilor Creştin Ortodocşi din Iaşi: Caritate în pandemie
4 familii au un acoperiş deasupra capului, iar o mie de copii şi o mie de bâtrâni vor avea ce pune pe masă în seara de Crăciun, graţie unor demersuri făcute de Asociaţia Studenţilor Creştin Ortodocşi din Iaşi. Fondurile sunt colectate în urma unor evenimente caritabile. Pe 6 decembrie, voluntarii vor organiza împreună cu Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor un concert folcloric online, care va fi difuzat şi de TVR Iaşi.

