Planurile PSD după ieşirea de la guvernare. Val de numiri pe ultima sută de metri

Foștii guvernanți au numit mai multe persoane în posturi cheie din ministere, înaintea plecării de la Palatul Victoria. Ordinele au apărut deja în Monitorul Oficial. Vorbim despre un nou șef la Departamentul pentru lupta antifraudă sau un nou secretar general adjunct la Finanțe. Mandatele sunt fixe, pe o perioadă de 4 sau 5 ani. Legalitatea numirilor va fi verificată de noii miniștri.

Viorica Dăncilă: PSD intră oficial în opoziție și ne vom asuma toate responsabilitățile care decurg din acest rol. Toți cei care au trădat la acest vot au fost excluși din partid

Premierul demis Viorica Dăncilă a declarat luni, după învestirea Cabinetului Orban, că aceasta este o "zi neagră" pentru România, puterea executivă fiind preluată "ilegitim". Liderul PSD a subliniat că partidul său intră oficial în opoziție și a anunțat că toți cei care au trădat au fost excluși.

Ursula von der Leyen a primit scrisoarea guvernului Dăncilă cu noua propunere de comisar. Președintele ales al CE a luat act de faptul că nominalizarea nu e susținută de Klaus Iohannis

Premierul interimar, Viorica Dăncilă, a trimis la Bruxelles o nouă propunere de comisar european. Este vorba despre Victor Negrescu, fostul ministru pentru Afaceri Europene. Gestul a stârnit nemulțumirea președintelui Klaus Iohannis, care o avertizează că nu mai are niciun drept să facă acest lucru. Președintele ales al Comisiei Europene a primit scrisoarea de la București si a luat act de faptul că nominalizarea nu e susținută și de președintele României, a anunțat un purtător de cuvânt al Comisiei.

Ultima Oră

Cele mai citite