Ţigări electronice / Profimedia Images

Petiţie pentru interzicerea ţigărilor electronice. Medic: A scăzut vârsta la care se apucă de fumat populația

Petiţie împotriva ţigărilor electronice în spaţii publice închise. Peste 50.000 de români au semnat deja această petiţie online, prin care încearcă să schimbe regulile pentru cei care consumă tutun în acest fel. La fel ca ţigările obişnuite, şi aceste dispozitive conţin substanţe nesănătoase, în concentraţii diferite, spun medicii. Mai grav este că, în ultima vreme, au ajuns să fie foarte populare în rândul minorilor.

Coreea de Sud. Avertisment privind vaping-ul

Un nou avertisment privind țigările electronice cu abur. Ministerul Sănătății din Coreea de Sud recomandă insistent renunțarea la țigările electronice cu vapori, ținând cont că tot mai multe țări interzic vapingul.

SUA: 16 tineri au fost spitalizați cu afecțiuni respiratorii cauzate de țigara electronică, la câteva zile după ce a fost confirmat primul deces din această cauză

În Statele Unite se îmmulțesc cazurile de îmbolnăvire din cauza țigărilor electronice. Într-o singură noapte, în statul Wisconsin, 16 tineri au fost spitalizați cu afecțiuni respiratorii cauzate de aceste dispozitive. Asta, după ce la sfârșitul săptămânii, medicii din SUA au confirmat primul deces cauzat de țigările electronice.

Ultima Oră

Cele mai citite