Petiţie împotriva ţigărilor electronice în spaţii publice închise. Medic: Această promovare a scăzut foarte mult vârsta la care se apucă de fumat populația
Petiţie împotriva ţigărilor electronice în spaţii publice închise. Peste 50.000 de români au semnat deja această petiţie online, prin care încearcă să schimbe regulile pentru cei care consumă tutun în acest fel. La fel ca ţigările obişnuite, şi aceste dispozitive conţin substanţe nesănătoase, în concentraţii diferite, spun medicii. Mai grav este că, în ultima vreme, au ajuns să fie foarte populare în rândul minorilor.
Ţigara electronică este alimentată cu baterii și emite o soluție vaporizată. Dar nu este inofensivă. Substanțele din această soluție rămân în aer mult timp, spun pneumologii, și sunt inhalate de toți cei care intră în spațiul unde s-a fumat.
Mihai Pautov, susținător al petiției online: Atunci când le fumezi, tu inspiri și exprimi aerosoli care conțin substanțe iritante, proinflamator ii, cancerigene, metale grele care rămân suspendate în acel aer.
Peste 50.000 de români au semnat până acum petiția prin care se cere interzicerea acestor dispozitive în spațiile publice închise. Inițiatorii atrag atenția că produsele din tutun pe bază de vapori conțin nicotină, metale grele precum plumb, nichel, crom și substanțe cancerigene. Mulți români se declară de acord cu inițiativa online.
Acum, legea interzice doar arderea tutunului în spații publice închise. Dispozitivele electronice nu ard tutunul, ci vaporizează lichide sau îl încălzesc, motiv pentru care nu intră explicit sub interdicția generală. Cei mai afectați de vaporii rezultați din fumatul cu mijloace electronice sunt copiii, femeile gravide și persoanele cu boli cronice, în special pulmonare și cardiovasculare.
Radu Crișan Dabija, managerul Spitalului de Pneumoftiziologie Iași: Nu știm ce e în ele. Nu e foarte clar ce se pune acolo. Livrare unui agent nociv este aceeași, că nu mai arde sau că se vaporizează…e tot un fel de fumat. Această promovare a scăzut foarte mult vârsta la care se apucă de fumat populația.
Până la schimbarea legislatiei, unii agenți economici au luat deja măsuri interne pentru interzicerea fumatului electronic în spații închise. Reprezentanții unui mall din capitală au anunțat luna aceasta interdicția pentru țigări electronice și dispozitive de vapat în interiorul complexului comercial.

