Bursa de valori de la București a închis pe roșu. Titlurile de stat au ajuns să fie vândute în pierdere

Situaţia de pe scena politică începe să dezechilibreze serios economia. Încrederea investitorilor a scăzut la niveluri comparabile cu cele din pandemie. În aceste condiţii, unii dintre ei vând titlurile de stat chiar şi în pierdere, doar să aibă bani lichizi. Concomitent şi banii din conturile de pensii private au început să scadă. În tot acest tablou previziunile analiştilor sunt sumbre.

Vârstnici împovărați de griji și boli. România are 3,8 milioane de oameni de peste 65 de ani

România are aproape patru milioane de bătrâni, mulţi dintre ei singuri şi bolnavi. Cazurile descoperite în acest an în azilele groazei arată doar o parte a suferinţelor prin care trec cei ajunşi la vârsta a treia. De  Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice, Guvernul le promite o lege a pensiilor mai corectă, iar ONG-urile încearcă să aducă un strop de bucurie în vieţile lor.

Ultima Oră

Cele mai citite