ANAF a vândut la o licitaţie organizată la Arad 29 de vagoane de marfă care au aparţinut Societăţii Naţionale de Transport Feroviar de Marfă "CFR Marfă" SA, pentru a recupera sume datorate la bugetul de stat. Pentru tot pachetul de vagoane a fost plătită suma de 527.014 lei, cu taxa pe valoare adăugată inclusă.
Procurorii DIICOT Timişoara au trimis în judecată 35 de persoane, cetăţeni români şi libanezi, o parte dintre ei din conducerea Societăţii Naţionale de Transport Feroviar de Marfă la data faptelor, care ar fi vândut la preţ de fier vechi 2.450 de vagoane destinate casării, deşi acestea intrau într-o categorie de deşeuri cu o valoare de piaţă net superioară.
Călătorii care merg cu trenul vor avea în curând la dispoziţie vagoane cu aer condiţionat şi internet. Agenţia de Reformă Feroviară va cumpăra 100 de vagoane noi, cu bani europeni.