vaccinare copii
Ministerul Sănătăţii a validat chestionarul de exprimare a intenţiei de vaccinare în rândul elevilor minori. Aceasta va fi distribuit de Ministerul Educaţiei prin inspectoratele şcolare judeţene începând de vineri.
Vaccinarea la şcoală. Elevii imunizați anti Covid vor primi tichete de masă de 100 de lei
Clopoţelul a sunat şi pentru primele vaccinări anti-COVID făcute chiar la şcoală. Elevii şi angajaţii complexului Laude Reut din Capitală au dat startul campaniei de imunizări din unităţile de învăţământ. Echipe mobile de vaccinare vor merge în orice şcoală unde se strâng cereri. Elevii cu schema completă vor primi tichete de masă de 100 de lei.
Mii de elevi încep şcoala în faţa calculatoarelor
Sunt ultimele zile de vacanţă pentru 3 milioane de elevi. Se pregătesc şi ei, şi profesorii pentru un an școlar cât mai aproape de normalitate. În primul rând, cu ore ţinute în clase. Elevii se pregătesc de marea reîntâlnire cu şcoala şi colegii. Pentru aproape 12.500 de copii însă momentul va fi amânat iar întâlnirea se va face doar online. Locuiesc în zone unde incidenţa ratei de infectare a trecut de 6 la mia de locuitori, iar restricțiile impun ca elevii să rămână acasă și să învețe în format online. 12 localităţi din judeţele Satu Mare, Sălaj, Arad, Teleorman şi Dolj sunt în această situaţie.
Campania de imunizare anti-Covid destinată elevilor începe pe 13 septembrie. Cabinetele medicale şcolare, puţine şi nepregătite
Debutul noului an şcolar va însemna şi startul campaniei de vaccinare anti-Covid în şcolile din ţară. Autorităţile au început deja amenajarea cabinetelor şcolare unde vor fi imunizaţi elevii de peste 12 ani, iar la cerere şi părinţii lor sau angajaţii şcolilor. Pentru moment, există aproape 500 de cabinete şcolare dotate corespunzător, în toată țara. Celelalte două posibilitați puse la dispoziția doritorilor sunt echipele mobile sau vaccinarea în centre din apropierea unităţilor de învăţământ.
Cuba demarează campania de vaccinare anti-COVID-19 pentru grupa de vârstă între 2 şi 18 ani
Cuba a lansat vineri o campanie naţională de vaccinare împotriva coronavirusului la copii şi adolescenţi cu vârste cuprinse între doi şi 18 ani, condiţie stabilită de guvernul comunist înainte de redeschiderea şcolilor, notează AFP.
Campanie pentru vaccinarea anti Covid a copiilor. Numărul infectărilor este în creștere
Sunt tot mai mulţi copii şi tineri care fac COVID, chiar forme grave. Cum numărul infectărilor tot creşte chiar şi în vacanţă, medicii şi autorităţile încearcă să-i convingă pe părinţi să-şi vaccineze copiii, să fie protejaţi înainte să înceapă şcoala. Potrivit unui nou studiu, copiii mai mici de 3 ani pot să transmită virusul mai mult decât cei care au peste 14 ani. Dar cei mai mari pot fi imunizaţi.
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, după întâlnirea de la Guvern: Am agreat că vom ține școlile deschise până la pragul de 6 la mie. Școlile trebuie să se închidă ultimele și să se deschidă primele
Se conturează primele reguli pentru noul an școlar. Iar propunerile îi vizează atât pe elevi, cât și pe profesori. În primul rând, școlile rămân deschise până când incidența infectărilor cu noul coronavirus ajunge la de șase la mie. Din prima zi de școală elevii vaccinați vor fi avantajați în cazul în care într-o clasă se descoperă un elev infectat. Cei nevaccinați vor învăța online, în timp ce colegii imunizați rămân în clase. Suprize vor avea și cadrele didactice dacă rata de infectare trece de șase la mie.
În Italia a început vaccinarea adolescenților împotriva COVID-19. Ei pot veni fără programare, dar însoțiți de părinți
Pentru această categorie de vârstă - între 12 și 18 ani - nu este necesară programarea. Autoritățile de la Roma au aprobat, pentru această categorie de vârstă, toate serurile de la Pfizer și Moderna.
Premierul Florin Cîțu, la Tema Zilei: Decizia mea este aceea de a merge cu reforma prin ordonanțe de urgență. Nu voi aștepta după Parlament să se hotărască. Vă garantez - nici pensii nu scad, nici salarii
"Am un gust amar pentru că suntem aici și discutăm despre alocații în acest moment pentru că Parlamentul nu și-a făcut treaba", a declarat marți seară, la TVR, premierul Florin Cîțu. El a explicat că decizii asupra cărora s-a căzut de acord în coaliție, cum este și majorarea alocațiilor copiilor, nu sunt puse în practică în legislativ, astfel că Executivul este nevoit să își asume reformele prin ordonanțe. El a dat asigurări că nu vor scădea nici pensiile, nici salariile după reformele care sunt acum în lucru. Se urmărește însă o dinamică sustenabilă. "Nu să avem creșteri din pix și apoi să căutăm bani", a declarat șeful Executivului.

