Șeful cercetătorilor OMS susţine că strategia imunizării colective, fără un vaccin, ar fi ''mortală''
Strategia aplicată de unele ţări, precum Suedia, privind atingerea imunizării colective a populaţiei prin expunerea la noul coronavirus a persoanelor tinere şi sănătoase care pot trece prin forme uşoare şi medii ale bolii COVID-19 este "mortală", a declarat vineri şeful cercetătorilor OMS, Soumya Swaminathan, care a precizat că singura cale de a ieşi din această criză de sănătate este prin vaccinare, transmite Reuters, citată de Agerpres.
24 iulie 2020, 16:11