Grecia: Situația la frontieră s-a calmat, după două zile de haos

Traficul s-a fluidizat la singurul punct de frontieră prin care turiștii români care merg în Grecia pot trece cu mașină. Testările se fac aleatoriu, precizează MAE, care le recomandă celor care pleacă spre această destinație să completeze din timp formularul obligatoriu. Pînă la această ora nu sunt informații oficiale cu privire la numărul românilor testați pozitiv cu Covid, de la 1 iulie, de când Grecia a implementat acest tip de acces. Românii trebuie să fie pregătiți pentru modificări neanunțate privind intrarea în Grecia.

Românii pleacă în vacanță. Cozi kilometrice la intrarea în Grecia

Vacanța în Grecia a început pentru mulți români cu un test al răbdării. Mașinile s-au oprit în cozi kilometrice la singurul punct de trecere a frontierei greco-bulgare rămas deschis. Unii turiști s-au plâns că au parcurs într-o oră doar 100 de metri, iar alții au acuzat că a fost dezorganizare. După ore de așteptare, autoritățile elene au decis să creeze un culoar separat pentru autoturismele din țările membre ale Uniunii Europene.

Ultima Oră

Cele mai citite