Guvern: Informațiile referitoare la un document transmis premierului despre un grup de lucru la M. Sănătății privind verificarea raportărilor COVID sunt false. Cîțu: Nu este un document, este o coală de hârtie

Informaţiile apărute în presă cu privire la existenţa unui document transmis în atenţia premierului Florin Cîţu referitor la constituirea unui grup de lucru în cadrul Ministerului Sănătăţii privind verificarea raportărilor zilnice privind evoluţia pandemiei COVID-19 sunt "false" şi "lipsite de fundament", a transmis astăzi Guvernul într-un comunicat. "Dacă se va dovedi că atribuirea caracterului oficial al documentului este falsă, cu siguranță organele competente se vor autosesiza", avertizează instituția.

Kelemen Hunor: „Considerăm că vom putea lucra în continuare cu Florin Cîțu și le cerem colegilor noștri de la USR-PLUS să facă o propunere pentru funcția de ministru al Sănătății cât mai curând posibil”

Liderul UDMR le cere partenerilor din coaliție să înceteze jignirile și atacurile reciproce, pentru a putea continua actul de guvernare. Formațiunea minorității maghiare îl susține în continuare pe premierul Florin Cîțu și susține că soluția pentru ieșirea din criză este ca USR-PLUS să nominalizeze un alt ministru al Sănătății.

Președintele Klaus Iohannis l-a numit pe Florin Cîțu ministru interimar la Sănătate

Ministerul Sănătății va fi condus interimar de Florin Cîțu. De la Guvern, premierul a anunțat că președintele Klaus Iohannis a şi semnat decretul de numire și că mâine va avea ședințe cu secretarii de stat și managerii spitalelor Covid. De gestionarea treburilor curente ale ministerului se va ocupa secretarul de stat Andrei Baciu. Documente importante sunt pe ordinea de zi a ședinței de guvern care nu s-a putut ține astăzi și a fost reprogramată mâine. Dar miniștrii USR-PLUS, potrivit unor surse, nu vor participa.

Kelemen Hunor după anunțul lui Dan Barna privind susținerea pentru premier: "Sunt convins că USR-PLUS va veni cu o nominalizare. Va fi o discuţie în coaliţie şi nu se pune problema să ne gândim la alte variante"

Guvernul trebuie să meargă mai departe pentru că ţara nu poate fi aruncată într-o instabilitate politică în urma unei remanieri de ministru, a declarat pentru Agerpres vicepremierul Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. El a făcut apel la colegii de coaliţie pentru o discuţie calmă în perioada următoare.

Vlad Voiculescu a fost demis de la Ministerul Sănătății. USR-PLUS pune sub semnul întrebării funcționarea Coaliției. Filmul evenimentelor

Premierul Florin Cîţu i-a revocat din funcţie, miercuri, pe ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu și pe secretarul de stat, Andreea Moldovan. Președintele Klaus Iohannis a semnat ordinul de revocare din funcție a lui Vlad Voiculescu, nu și pe acela de numire a lui Dan Barna la Ministerul Sănătății, întrucât acesta a refuzat interimatul. USR-PLUS acuză premierul că nu a fost consultată înainte de demiterea lui Vlad Voiculescu și cere retragerea sprijinului politic pentru premierul Cîțu, în urma acestei decizii. Florin Cîțu a preluat interimatul de la Sănătate.

Ultima Oră

Cele mai citite