UDMR
Premierul Florin Cîţu a declarat vineri, înainte de Congresul UDMR, că în prezent există un sigur lucru cert în politica din România: o alianţă care a început între AUR şi USR PLUS şi care încearcă să obţină voturile PSD pentru a da jos Guvernul.
Tánczos Barna: Astăzi, alternativa la această coaliție nu există. Sper că noaptea va fi un sfetnic bun
"Am făcut, de mai multe ori, apel la responsabilitate şi la calm. Situaţia de ieri este una, într-adevăr, tensionată. (...) Sper că noaptea va fi un sfetnic bun pentru toată lumea, sper că mâine şedinţa de Guvern şi şedinţa de coaliţie care va avea loc să ne ducă spre poziţii mai apropiate, către un compromis şi către o soluţie prin care această coaliţie să meargă mai departe", a declarat astăzi ministrul Mediului, la Băile Tușnad.
Dan Barna la Tema Zilei: Nu poate să funcționeze o coaliție în condițiile în care doar unul sau altul dintre membri își îndeplinește obiectivele pentru care a fost trimis în acea coaliție de către electorat
Nu se pune problema unei ieșiri din coaliție, în ciuda divergențelor. E ceea ce spune vicepremierul Dan Barna, care a criticat la Tema Zilei faptul că partenerii nu susțin proiectele USR-PLUS.
Dan Barna: În momentul de faţă, avem un blocaj în coaliţie
Vicepremierul Dan Barna, copreşedinte al USR PLUS, a declarat, vineri, că, în prezent, există "un blocaj" în coaliţia de guvernare, pentru că "UDMR nu doreşte desfiinţarea Secţiei pentru investigarea infracţiunilor din Justiţie".
Blocaj în coaliție pe tema Secției Speciale de Investigare a Infracțiunilor din Justiție. UDMR are un amendament pe care PNL și USR-PLUS nu îl acceptă
Toate cele trei formațiuni la putere spun că vor desființarea secției, doar că UDMR are un amendament pe care PNL și USR-PLUS nu îl acceptă: dosarele să se mute într-o structură a Parchetului General. În aceste condiții, secția funcționează mai departe, iar guvernul caută soluții să o desființeze fară dezbatere parlamentară.
Ce conține acordul semnat de liderii partidelor de la guvernare: revocarea unui ministru - doar după informarea partidului său și o dezbatere în coaliție
Ședința liderilor coaliției de guvernare a avut drept rezultat, pe lângă decizia de nominalizare a unui nou ministru pentru Sănătate, și un act adițional la Acordul de guvernare încheiat în decembrie. Noul document stabilește că “deciziile politice majore se iau colegial cu acordul formațiunilor din coaliție”, iar “prerogativa constituțională a prim-ministrului privind trimiterea cererii de revocare a unui ministru către Președinte se exercită după informarea prealabilă a formațiunii care l-a propus pe ministru”. Actul impune și câteva reguli de funcționare a coaliției.
Liderii partidelor din coaliție au semnat un act adițional la acordul de guvernare. Florin Cîțu: Coaliția merge mai departe, de mâine vom avea un ministru al Sănătății
Liderii coaliției de guvernare au găsit astăzi soluții ca să iasă din blocajul creat după demiterea lui Vlad Voiculescu. Ei au semnat un act adițional la acordul de guvernare. USR-PLUS urmează să anunțe mâine propunerea pentru Ministerul Sănătății.
Scandalul în sănătate continuă. Discuții contradictorii despre raportările de decese și constituirea grupurilor de lucru
La Ministerul Sănătății e o situație fără precedent. Peste starea de tensiune creată după revocarea lui Vlad Voiculescu și a secretarului de stat Andreea Moldovan, toate actele semnate de cei doi în 4 luni de mandat vor fi analizate la sânge de un grup de lucru format la cererea premierului. Vorbim inclusiv despre ordinul care schimbă condițiile de intrare în carantină a unei localități. Fostul ministru Vlad Voiculescu susține în continuare că există raportări eronate.
Premierul Florin Cîțu: Ne vom uita la toate documentele emise în ultima perioadă de Ministerul Sănătății. "Înţeleg că aveau o problemă cu documente publicate cu numere de telefon, ceea ce este o nebunie"
Premierul Florin Cîțu a anunțat luni la prânz că vor fi verificate toate documentele emise în ultima perioadă de Ministerul Sănătății. "Deja avem două documente sau trei, unele dintre ele date în afara cadrului legislativ, altele au fost publicate în Monitorul Oficial, unele, iarăşi, înţeleg că aveau o problemă cu documente publicate cu numere de telefon, ceea ce este o nebunie", a subliniat Cîțu.

