Jandarmii, chemaţi de cinci ori în ultimele 24 de ore să alunge urşii, la Băile Tuşnad. Apel către turiști și localnici să nu se mai apropie de animale

Jandarmii harghiteni au fost sesizaţi, în ultimele 24 de ore, să intervină de cinci ori pentru alungarea urşilor din staţiunea Băile Tuşnad, în toate cazurile animalele fiind îndepărtate înspre pădure. Jandarmii fac apel la turişti şi localnici să nu mai vină la locurile semnalate în mesajele RO-ALERT, pentru a nu-şi pune viaţa în pericol.

Evadare din calea caniculei în stațiunile montane. Vor fi temperaturi ridicate și în perioada următoare

A început exodul din calea caniculei. Sătui să îndure temperaturile de cuptor, locuitorii din marile orașe au luat cu asalt stațiunile montane, dornici să se bucure de aerul răcoros cu miros de brad. Însă, pentru cei care doresc și mai multă răcoare, alternativa rămâne o vizită la câteva sute de metri în adâncul pământului, în peșteră sau în salină.

Vacanțe ieftine în zonele rurale din Germania. Turiștii români sunt așteptați la castele și în satele cu meșteșuguri

După un an fără vacanţe, mulţi români caută destinaţii noi în care să se simtă în siguranţă, dar să fie şi accesibile ca preţ. Germania pare să fi anticipat acest tip de comportament al turiştilor şi vine cu alt fel de oferte faţă de anii precedenţi. În 2021 şi-a propus să atragă cât mai mulţi vizitatori în zonele rurale, prea puţin cunoscute.

Aglomerație pe aeroporturile din țară. Ridicarea restricțiilor în Europa, în perioada de începere a concediilor, este principalul motiv

Aeroporturile sunt tot mai pline de pasageri, după un început de an în care traficul scăzuse drastic față de cât era înainte de pandemie. Numărul de pasageri s-a triplat pe cel mai mare aeroport al țării, Henri Coandă, iar tendința este de creștere și în teritoriu. Ridicarea restricțiilor în Europa în perioada de începere a concediilor este principalul motiv.

Soare pe litoral în ultima zi de minivacanță. Turiștii s-au bucurat de câteva ore de bronz și baie în mare

Ultima zi din minivacanța de Rusalii a fost prima de distracție adevărată pentru cei care și-au petrecut zilele libere pe litoral. De dimineaţă a apărut soarele, iar turiștii s-au bucurat de câteva ore de bronz și baie în mare.  Vremea ploioasă din ultimele zile a dat peste cap calculele făcute de operatorii din turism, iar unele hoteluri din stațiuni nici nu s-au deschis.

Ultima Oră

Cele mai citite