turişti
Începutul lunii august reaprinde speranţele hotelierilor de pe litoral. După o perioadă în care numărul turiștilor a fost mai scăzut ca în alți ani, acum cele mai multe unități de cazare sunt aproape pline, iar telefoanele agențiilor sună în continuu. Estimările specialiștilor arată că luna august este preferata turiștilor, iar în zilele următoare se va înregistra vârful de sezon turistic la mare.
ANAT: În prezent, nu există renunţări ale turiştilor români la vacanţele rezervate în ţările afectate de incendii
Nu există renunţări la vacanţe din partea turiştilor români pentru ţările afectate de incendii, au anunţat vineri reprezentanţii Asociaţiei Naţionale a Agenţiilor de Turism din România (ANAT).
EXCLUSIV | Scăldatul interzis într-una din cele mai frumoase stațiuni de la Mediterană. O conductă pentru evacuarea dejecțiilor s-a spart aproape de țărm
Una dintre cele mai frumoase plaje din Spania a fost închisă din cauza unei contaminări cu dejecţii. Localnicii au povestit că au văzut chiar hârtie igienică plutind în mare, iar rezultatele de laborator au arătat un nivel ridicat de materii fecale în apă. Salvamarii au fost trimişi să ţină turiștii departe de apa contaminată.
Turiştii români aleg litoralul bulgăresc pentru tarifele mai avantajoase (studiu)
Românii aleg litoralul bulgăresc în principal pentru preţurile mai avantajoase, cea mai recomandată perioadă pentru vacanţe "la jumătate de preţ" fiind luna septembrie, se arată într-un studiu realizat de un tur-operator.
Surprize neplăcute pentru turiști. Invazie de alge în Peninsula Iberică și de meduze în Israel. Specialiștii dau vina pe încălzirea globală
Natura face surprize neplăcute pe cele mai frumoase plaje din cele mai râvnite statiuni turistice. E invazie de alge în Peninsula Iberică și de meduze în Israel, localnicii și turiștii sunt exasperați, iar specialiștii dau vina pe încălzirea globală.
România, tot mai atractivă pentru străini. Ministerul Turismului lucrează la o strategie pentru a-i atrage pe pensionarii bogaţi ai Europei. Marele pariu: turismul balneo
Doi din 10 turişti care au vizitat România în luna mai erau străini, de 4 ori mai mult faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Ministerul Turismului vrea să dezvolte acest segment şi lucrează la o strategie pentru a-i atrage pe pensionarii bogaţi ai Europei să vină la noi în ţară, unde pot face şi tratamente balneo.
Clisura Dunării, magnet pentru turiştii români şi străini
Clisura Dunării este o alternativă pentru turiştii care vor să se bucure de soare, de munte şi de apă, dar fără aglomeraţia de pe litoral sau Valea Prahovei. Aici se pot bucura de linişte, de peisaje frumoase, pot face drumeţii pe munte şi excursii pe Dunăre şi se pot desfăta cu bucate alese. Mulţi revin în fiecare an. Cei care abia acum descoperă zona se declară încântaţi. Printre ei sunt şi mulţi turişti străini.
Litoralul românesc și-a primit oaspeții cu prețuri mai mari în acest weekend. Costuri majorate, turiști mai puțini
Mii de turişti se bucură de soare şi de valuri, însă sunt în număr mai mic decât în anii trecuţi, chiar dacă ne aflăm în vârf de sezon. Unii și-au scurtat sejururile și se mulțumesc cu 2-3 zile la mare. Alții mai fac economii cumpărând mâncare de la supermarketuri.
Turiștii fug de Mamaia Nord, din cauza prețurilor. O cafea - 20 de lei, un șezlong - 100 de lei, parcarea - 90 de lei/zi
În nordul litoralului prețurile mari au speriat turiștii. Și i-au alungat spre sud. Pe plajele din nordul stațiunii Mamaia, în plin sezon, multe șezlonguri sunt goale, iar la unele terase managerii se plâng că au prea puțini clienți. Unul dintre motive: taxa de parcare extrem de mare. Vizitatorii ajung să platească și peste 90 de lei pe zi pentru o mașină.

