Turiști cehi rătăciți pe munte. Salvamontiștii atrag atenția că în Bucegi sunt condiții de iarnă și traseele sunt închise

Doi turiști din Cehia s-au aventurat în masivul Bucegi și s-au rătăcit pe trasee nerecomandate iarna, acoperite încă cu straturi groase de zăpadă. Salvamontiștii din Bran chemați în ajutor i-au găsit azi-noapte epuizați, uzi și înghețați. Mai mult, unul dintre ei nu era echipat corespunzător: era îmbrăcat în blugi și încălțat cu adidași. A durat mai bine de 4 ore pentru a fi coborâți în siguranță la baza muntelui.

Trupurile celor trei turiști dispăruți în Masivul Făgăraș au fost găsite

Operațiune riscantă de recuperare în Munții Făgăraș în această după amiază. Salvamontiștii, ajutați de un elicopter, l-au localizat și pe ultimul turist mort pe munte și au recuperat apoi corpurile celor trei bărbați dați dispăruți. Zona în care au fost localizate trupurile este interzisă în timpul iernii.

Operaţiune dificilă de salvare în Munţii Bucegi. 20 de salvatori, pe urmele a şapte turişti, la temperaturi de -14 grade

Operaţiune de salvare spectaculoasă în Munţii Bucegi. Şapte turişti din Bucureşti s-au rătăcit, sâmbătă seară, pe un traseu interzis din Masivul Baiului. 20 de salvatori au petrecut o noapte întreagă pe munte în căutarea lor, la temperaturi de -14 grade. Aventurierii au fost găsiţi şi aduşi în siguranţă în staţiunea Azuga.

Ultima Oră

Cele mai citite