Guvernul va deconta parțial, de la bugetul de stat, cheltuielile agențiilor de turism care au organizat sejururi de cel puțin 4 nopți în țara noastră pentru vizitatorii străini.
Rășinari, din județul Sibiu, este marele câștigător al României în cadrul celei de-a doua ediții a competiției mondiale „Best Tourism Villages”, lansată de Organizația Mondială a Turismului (OMT). Satul a fost selectat, conform regulamentului, de către specialiștii Consiliului Consulativ al OMT, din peste 130 de candidaturi, provenite din 57 de țări, anunță Ministerul Turismului.
Două clipuri realizate de celebrul Charley Ottley sunt menite să-i convingă pe străini, dar și pe români să nu ocolească județul Timiș, o zonă cu potențial turistic nebănuit. Britanicul a recunoscut el însuși că a descoperit cu suprindere Timișul abia cu ocazia filmărilor.
Romexpo organizează, în perioada 10-13 noiembrie, în parteneriat cu Camerele de Comerţ şi Industrie din România şi Asociaţia Naţională a Agenţiilor de Turism, Târgul de Turism al României - ediţia de toamnă.
O românca a trăit pe viu povestea din filmul ”Diavolul se îmbraca de la Prada”, despre industria strălucitoare a revistelor de modă. A plecat pentru prima dată din țară când nu avea nici 18 ani, s-a impus la Londra unde a ajuns să lucreze pentru proprietarul Louis Vuitton, iar acum e responsabilă de strategiile din online ale companiei care administrează Vogue și The New Yorker.
România ocupă locul 4 în clasamentul din luna iulie 2022 al ţărilor cu cele mai bune recenzii online oferite de către turişti, potrivit unei postări pe Facebook a Ministerul Antreprenoriatului şi Turismului.
Reformă în turismul românesc. Vom avea Organizații de Management al Destinației. Pentru început, acestea vor funcționa la nivelul celor 8 regiuni de dezvoltare, iar ulterior și la nivel local.
Sibiul vă aşteaptă din această vară cu două noi atracţii turistice: o casă cu susul în jos, care îi amuză deopotrivă pe cei mici şi pe cei mari, dar şi un lac de agrement. Lacul Binder a fost amenajat şi deschis turiştilor, care pot face sporturi acvatice.
România încearcă din nou o competiţie cu alte state pentru a aduce cât mai mulți turiști! Ministrul responsabil a înfiinţat un consiliu de brand turistic ca să analizeze ce am câștigat după investiția de 30 de milioane de euro într-un deceniu și ceva de când Frunza este simbolul României. Apoi va decide dacă defilăm în continuare cu frunză. Până atunci, străinii care ajung aici o fac mai mult din inerţie.