Gara de Nord din Capitală, modernizată cu bani europeni. Investiția este în dezbatere publică și trebuie aprobată în Guvern

Gara de Nord din Bucureşti, cea mai mare din ţară, va fi în sfârşit modernizată, cu fonduri europene. Lucrările ar urma să înceapă anul viitor, iar Ministerul Transporturilor vrea ca în primul rând să fie consolidate şi reabilitate clădirile, lucrări care costă peste 120 de milioane de euro. Cert este că Bucureştiul va avea o gară modernă, cel mai devreme în 2027.

Preşedintele Autorităţii pentru Reformă Feroviară: Începând din 2026-2027, activitatea feroviară va ajunge la productivitatea pe care o avea înainte de 1998

Noul contract de serviciu public pentru domeniul de transport feroviar de călători va începe anul acesta pe 11 decembrie, va dura 10 ani şi este vorba despre trecerea de la un program de transport pe care anul acesta îl închidem undeva în jurul a 63 de milioane de tren-km la un Mers de tren de aproximativ 82 de milioane de tren-km, a declarat, luni, preşedintele Autorităţii pentru Reformă Feroviară, Ştefan Roşeanu. Potrivit acestuia, din 2026 - 2027 activitatea feroviară va ajunge la productivitatea pe care o avea înainte de 1998.

Guvernul a aprobat achiziționarea prin PNRR a 20 de trenuri electrice pentru transportul de călători. Garniturile vor asigura legături directe între marile oraşe ale României

Executivul a aprobat în şedinţa de astăzi nota de fundamentare privind achiziţia de către Ministerul Transporturilor a 20 de trenuri electrice pentru călători. Suma necesară implementării proiectului este de 184.000.000 de euro cu TVA, bani asiguraţi prin PNRR şi de la bugetul de stat, a anunţat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dan Cărbunaru.

CFR SA a obţinut toate avizele necesare proiectului de modernizare a Gării de Nord Bucureşti. Suma depășește 100 de milioane de euro. Finanţarea este asigurată

CFR SA a obţinut toate avizele necesare proiectului de modernizare a Gării de Nord Bucureşti, pentru care există finanţarea asigurată, de peste 100 de milioane de euro, iar la finele acestei săptămâni va fi discutat în Consiliul Tehnico-Economic al Regionalei Bucureşti, apoi în CTE-ul companiei, a declarat, marţi, directorul general Ion Simu-Alexandru, după audierile din comisia de specialitate a Camerei Deputaţilor.

Germania a inaugurat miercuri prima flotă de trenuri cu hidrogen din lume

Germania a inaugurat miercuri prima linie feroviară din lume ce funcţionează în întregime cu hidrogen, o etapă majoră pentru decarbonizarea sectorului feroviar, în pofida provocărilor şi a problemelor de aprovizionare ridicate de această tehnologie inovatoare, informează AFP, citată de Agerpres.

Podul de cale ferată de la Budila, înlocuit cu unul nou

După patru ani în care nu au putut circula cu trenul spre Braşov sau Sfântu Gheorghe, locuitorii din comuna braşoveană Budila au un pod de cale ferată nou. Cel vechi fusese distrus de inundațiile din 2018.

Ultima Oră

Cele mai citite