Zeci de români mor anual din cauza accidentelor produse pe trecerile de pietoni. Și întotdeauna conducătorii auto sunt cei care nu acordă prioritate. Graba, neatenția sau consumul de alcool sunt cele mai frecvente cauze. Dar adesea, pe șosea nu se mai vede urmă de zebră, iar indicatoarele de pe stâlpi sunt acoperite de copaci.