Mijloacele de transport în comun de suprafață nu au reluat circulația în Capitală vineri dimineață, după ce, joi, Tribunalul București a suspendat greva și a decis reluarea imediată a activității. Directorul general al companiei și primarul Capitalei au avertizat că toți cei care încalcă hotărârea judecătorească vor răspunde penal și riscă să-și piardă locul de muncă.
Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public Bucureşti-Ilfov (TPBI) face apel la conducerea Societăţii de Transport Bucureşti (STB) şi la salariaţii operatorului să asigure cel puţin o treime din capacitatea de transport necesară atât în Bucureşti, cât şi în zona metropolitană, în condiţiile în care joi dimineaţa nu a fost scos pe traseu niciun vehicul din cauza unui protest al salariaţilor.
Transportul în comun de suprafață din București este paralizat, niciun autobuz, niciun tramvai nu circulă după ce negocierile de miercuri dintre angajații STB și reprezentanții societății au fost fără rezultat.