Poliția Română avertizează că perioada aceasta, în care în România a fost decretară starea de urgență, este faborabilă pentru fake news. Mesajul atribuit poliției care avertizează că sunt hoți îmbrăcați în medici care vin să facă teste este fals, spun aceștia.
Un bărbat beat din Bistriţa a sunat la 112 şi a anunţat că este infectat cu coronavirus,ca să vadă cum e să se plimbe cu izoleta. Pentru că a minţit şi a alertat degeaba autorităţile, a fost amendat cu 5 mii de lei, dar este puţin probabil să plătească, pentru că bărbatul trăieşte din ajutor social.