Trafic de coșmar în Capitală în a doua zi de școală

Marți cu multe ceasuri rele în traficul din Capitală. Şoferii au reintrat în ritmul normal, cu zeci de minute de aşteptare în intersecţiile cu semafoare, claxoane și nervi, lucruri de care au uitat aproape total în timpul verii, când mulţi bucureşteni au fost plecaţi în concedii. S-a simțit și faptul că astăzi au fost mai puțini polițiști în intersecții decât ieri.

Capitala, pe locul trei în lume la blocajele în trafic. Experiment Știrile TVR

Bucureștiul a ajuns pe primul loc în Europa la blocajele în trafic. Sunt peste 1 milion 300 de mii de mașini, plus cele care tranzitează zi de zi Capitala. O soluție pentru a reduce aglomerația este construcția unor terminale multimodale, unde şoferii își pot lăsa maşinile ca să îşi continue călătoria cu transportul în comun. Există doar unul, la Străuleşti. Reporterii TVR au vrut să vadă dacă le este într-adevăr util celor care trebuie să străbată oraşul pentru a ajunge în centru.

Traficul pe vechiul pod de la Mărăcineni a fost suspendat pentru lucrări de reparație

Au început reparaţiile la vechiul pod de la Mărăcineni, peste râul Buzău. Timp de 6 luni, principala conexiune rutieră între Muntenia şi Moldova va fi suspendată. Structura e de mult timp în stare avansată de degradare. În prima zi de la instituirea restricţiei s-au creat blocaje, iar cozile de maşini s-au întins pe câţiva kilometri.

Estimările arată că 23.000 de morţi premature au loc în Romania din cauza poluării aerului cu anumite particule

Plătim scump pentru benzină și motorină. Dar nu știm precis ce calitate au carburanții și cât de mult poluează. România riscă amenzi usturătoare din partea Curții Europene de Justiție. Autoritățile nu aplică cele mai noi metode de monitorizare a calității combustibililor. Între timp, țara noastră a ajuns în topul țărilor europene cu cele mai multe decese premature din cauza poluării.

Trei clujeni au creat o aplicație de car sharing pentru decongestionarea traficului

Aplicaţie de succes creată de trei IT-işti clujeni. E vorba despre un program prin care tinerii vor să îi convingă pe şoferi să-şi împartă maşinile. Ideea e ca mai multe persoane, care au acelaşi traseu, să folosească acelaşi autoturism, pentru a reduce aglomeraţia. Soluţia funcţionează şi în Occident.

Ultima Oră

Cele mai citite