Voucherele de vacanță, sprijin pentru HoReCa. Tichetele emise în 2019 ar putea fi valabile și anul viitor. Executivul trebuie să pună la punct ultimele detalii

Reintroducerea tichetelor de vacanță poate da turismului românesc șansa de relansare în 2022. Măsura ar fi un bun sprijin pentru domeniul HoReCa, grav afectat de pandemie, dar și pentru românii cu posibilități reduse de a se bucura de vacanță. Reprezentanții IMM-urilor sunt convinși de acest lucru și așteaptă ca Executivul să pună la punct ultimele detalii.

Ministrul propus pentru Turism: Pentru 2022 vor fi emise din nou tichetele de vacanță pentru lucrătorii din sectorul bugetar

Tichetele de vacanţă vor fi emise din nou, în anul 2022, şi vor funcţiona pentru salariaţii din sectorul bugetar, dar şi pentru cei din mediul privat, acolo unde agenţii economici vor dori acest lucru, iar pentru aceştia din urmă, mare parte din aceste cheltuieli vor fi compensate de la bugetul de stat, a declarat, miercuri seara, în Parlament, ministrul propus pentru Antreprenoriat şi Turism, Daniel Cadariu, după audierile din comisiile de specialitate.

Voucherele de vacanţă ar putea fi acordate din nou de anul viitor

Dar ar urma să fie folosite doar în staţiunile balneo-climaterice şi în agroturism. Nu şi pe litoral. Valoarea anuală a tichetelor va fi la fel ca în 2019, de 1450 de lei. Deocamdată toată lumea aşteaptă decizia finală, care va fi anunţată dupa încheierea negocierilor dintre PNL şi PSD pentru viitorul guvern.

Turismul românesc, aproape de colaps. Consecințele eliminării voucherelor de vacanță

Eliminarea voucherelor de vacanță lovește și mai mult turismul. După un an greu în care turiștii au fost puțini, faptul că tichetele nu se vor mai acorda înseamnă o scădere și mai mare a numărului de oaspeți care să își petreacă vacanța pe plaiuri mioritice. Specialiștii din turism consideră că numărul celor care le vor trece pragul o să scadă chiar și cu 30%.

Managerii şi lucrătorii din industria ospitalității amenință cu proteste, nemulțumiți că nu se mai acordă tichete de vacanță, iar ajutorul financiar întârzie

Managerii şi lucrătorii din restaurante şi hoteluri încep protestele. Ei sunt nemulţumiti că Executivul nu vrea să acorde, anul acesta, tichete de vacanţă, dar şi că ajutoarele stabilite prin lege, de 2,5 miliarde de lei, întârzie. În replică, ministrul Economiei dă asigurări că plăţile încep după ce legea bugetului de stat va fi adoptată.

Hotelierii spun că eliminarea voucherelor de vacanță este o nouă lovitură dată turismului

Eliminarea voucherelor de vacanță este o nouă lovitură dată turismului românesc- se plâng cei care lucrează în acest sector. Decizia anunțată zilele trecute de guvernanți vine deja peste alte restricții impuse hotelierilor. Unitățile de cazare nu au putut funcționa la mai mult de jumătate când au fost deschise, iar bazele de relaxare și tratament din interior au avut activitatea suspendată.

Ultima Oră

Cele mai citite