Singurul vânător de albine sălbatice din ţară, Mihai Grama, declarat Tezaur Uman Viu
Unicul vânător de albine sălbatice din ţară, Mihai Grama din satul Căcuciu, comuna Beica de Jos, recunoscut pentru practicarea bărcuitului, o metodă antică prin care oamenii de la poalele munţilor Gurghiu şi Călimani îşi făceau provizii de miere, a fost declarat Tezaur Uman Viu la categoria apicultură, la propunerea Muzeului Etnografic "Anton Badea" din Reghin.
21 June 2024, 12:03 (actualizat 21 June 2024, 13:28)