Ucraineni din Mariupol, rămași fără case după ce autoritățile ruse au vândut locuințele. ”Nu avem dreptul să fim acolo”

Mai mulți cetățeni ucraineni, foști locatari ai clădirii Casei Ceasului din Mariupol, care a fost distrusă în atacuri rusești în 2022, au rămas fără apartamente, după ce autoritățile zonelor asediate au confiscat mii de locuințe. Ucrainenii nu mai aveau dreptul să fie relocați pe locul fostelor lor locuințe, arată Wall Street Journal.

Ucraina pregătește contraofensiva - Locuitorii din sudul ocupat, somați să se evacueze: ”Să plece în orice direcție!”

Autorităţile ucrainene au cerut luni populaţiei care se află în continuare în zonele ocupate de trupele ruse în regiunile Herson şi Zaporojie (sudul Ucrainei) să părăsească de urgenţă aceste teritorii pentru a nu fi afectată de contraofensiva pe care Kievul intenţionează să o lanseze pentru a le recuceri, relatează EFE şi Unian.

Ultima Oră

Cele mai citite