Tone de deșeuri pe un teren al primăriei Arad. Garda de Mediu a dispus salubrizarea zonei în maxim 60 de zile

Groapa ilegală de gunoi aproape de centrul orașului Arad, la doar cinci minute de mers cu mașina. În ultimii ani, pe un teren aflat în proprietatea primăriei, s-au adunat deșeuri de tot felul, fără ca autoritățile să intervină. Inspectorii de la Garda de Mediu au constatat abia acum problema și au somat primăria să ia măsuri. Altfel riscă o amendă de zeci de mii de lei.

Incendii de vegetație în mai multe județe ale țării. Peste 3.000 de hectare de teren, afectate de arderile necontrolate

Temperaturile extreme și lipsa precipitațiilor au dus la izbucnirea unor incendii de vegetație în mai multe județe ale țării. În Arad, un incendiu a izbucnit duminică seară la marginea orașului, amenințând clădiri, mașini și panourile fonice de pe autostrada A1. Pompierii au intervenit rapid și au reușit să limiteze extinderea flăcărilor.

Deținătorii terenurilor din zonele care nu au fost cooperativizate pot solicita emiterea titlului de proprietate. Modificare a legii fondului funciar adoptată în for decizional

Plenul Camerei Deputaţilor a adoptat astăzi un proiect de lege potrivit căruia deţinătorii terenurilor din zonele care nu au fost cooperativizate pot solicita Comisiei judeţene emiterea titlului de proprietate, în anumite condiţii. Proiectul de lege are ca obiect de reglementare modificarea Legii fondului funciar.

Motivarea CCR: Legea ce permite accesul la terenurile din curtea şcolii şi în afara cursurilor are un caracter neclar şi imprecis în privinţa modalităţii în care se realizează 'dreptul de a folosi'

Curtea Constituţională a României a stabilit că legea prin se permite folosirea gratuită a terenurilor de sport din curtea şcolii şi în afara orelor de program are un caracter neclar şi imprecis în privinţa modalităţii în care se realizează acest "drept de a folosi".

Criză la PNL Iași, după scandalurile penale. Primarul Mihai Chirica și șeful Consiliului Județean Costel Alexe s-au autosuspendat din funcțiile de partid, nu și din cele administrative

E criză la vârful uneia dintre cele mai importante organizații ale PNL, la Iași. Costel Alexe și Mihai Chirica s-au autosuspendat din funcțiile de conducere din partid după ce au fost inculpați în dosare separate. Pasul în spate a fost cerut de șeful statului, dar în PNL sunt și voci care cred că până la o decizie definitivă, cei doi nu au motive să se retragă. Ei rămân în funcțiile publice: Costel Alexe - președinte al Consiliului Județean și Mihai Chirica - primar al Iașului.

Proiect disputat: Trecerea terenurilor Romexpo de la stat, la privat

Intenția Camerei de Comerț și Industrie a României de a construi mai multe turnuri de 24 de etaje lângă Romexpo a stârnit numeroase critici. Comisia Economică din Senat și Consiliul Național al Întreprinderilor Mici și Mijlocii reclamă faptul că de pe urma unui teren al statului ar beneficia două entități private.

Ultima Oră

Cele mai citite