Tone de deșeuri pe un teren al primăriei Arad. Garda de Mediu a dispus salubrizarea zonei în maxim 60 de zile. Dacă nu va respectă termenul, primăria riscă o amendă ce poate ajunge la 100.000 de lei
Groapa ilegală de gunoi aproape de centrul orașului Arad, la doar cinci minute de mers cu mașina. În ultimii ani, pe un teren aflat în proprietatea primăriei, s-au adunat deșeuri de tot felul, fără ca autoritățile să intervină. Inspectorii de la Garda de Mediu au constatat abia acum problema și au somat primăria să ia măsuri. Altfel riscă o amendă de zeci de mii de lei.
Un câmp aflat în apropierea blocurilor sociale din Arad arată ca o groapă de gunoi, dar neautorizată. Tone de deșeuri – plastice, cauciucuri, haine, adunate de prin tot orașul – sunt aruncate aici de ani de zile de persoane încă neidentificate. Disperați sunt și localnicii care trăiesc în cartierul de vile din apropiere. Imaginea deplorabilă și mirosurile i-au făcut pe mulți să își dorească să plece în altă parte. Comisarii Gărzii de mediu au ajuns aici abia după ce au primit sesizări din partea localnicilor.
VIORICA GRAUR, comisar-șef Garda de Mediu Arad: Am rămas surprinși și perplecși de ceea ce am putut să vedem acolo pe o suprafață de 3,5 hectare deșeuri menajere aruncate, cauciucuri, dar în mare parte haine vechi. Am dispus Primăriei Arad salubrizarea zonei în maxim 60 de zile.
RALU COTRĂU, purtător de cuvânt, primăria mun. Arad: Primăria a început demersurile pentru curățarea terenului cu operatori specializați și cu respectarea legislației de mediu.
Dacă nu va respectă termenul, primăria Arad riscă o amendă ce poate ajunge la 100.000 de lei. Pentru ca situația să nu se repete, autoritățile iau în calcul să monitorizeze terenul și chiar să îl împrejmuiască și să intensifice controalele în zonă.

