Copii și tineri în stare gravă din cauza noului coronavirus. La Spitalul "Grigore Alexandrescu" sunt doi copii intubați și trei conectați la oxigen

Suntem în plin val 4 al pandemiei de coronavirus, cu tot mai multe cazuri de la o zi alta, şi tot mai mulţi tineri internaţi în spitale. Vârful valului ar putea aduce în luna septembrie 4.000 de pacienţi infectaţi zilnic. Este cea mai gravă estimare a specialiştilor în Sănătate Publică. Dar până atunci, spitalele pentru copii au intrat în stare de alertă: au pacienţi în stare gravă, cu vârste de până la un an. Toţi, cu părinţi nevaccinaţi.

Medicii de la Spitalul "Parhon" din Iași se luptă să salveze un pacient transplantat care nu crede în existența COVID-19

Un bărbat transplantat în urmă cu un an, care nu crede în existenţa COVID-19, a ajuns la Spitalul "Dr. C.I. Parhon" din Iaşi într-o stare "gravă", cu simptome specifice ale infecţiei, a declarat, sâmbătă, purtătorul de cuvânt al unităţii sanitare, Ionuţ Nistor. Potrivit acestuia, bărbatul în vârstă de 38 de ani este din Dorohoi, nu este vaccinat împotriva SARS-CoV-2, iar starea sa de sănătate se agravează întrucât prezintă afectare pulmonară, scăderea saturaţiei în oxigen, cu o degradare generală.

O femeie din Iași a ajuns în stare gravă la spital, cu plămânii afectați. Aceasta le-a spus medicilor că a evitat să se interneze, de teamă că tratamentul cu oxigen o va ucide

Creşte continuu numărul cazurilor de COVID. Astăzi au fost raportate 326 de noi îmbolnăviri. Iar aproape 100 de pacienţi au forme severe ale bolii şi sunt internaţi la terapie intensivă. Medicii avertizează că majoritatea sunt infectaţi cu varianta Delta a virusului şi nu au fost vaccinaţi. Printre cei aflaţi în stare gravă este şi o femeie din Iaşi, care a ajuns la spital prea târziu, cu plămânii distruşi. Ea le-a spus medicilor că a evitat să se interneze, de teamă că tratamentul cu oxigen o va ucide.

EXCLUSIVITATE Șase săptămâni cât o eternitate. "E greu să vezi cum lumea se duce în jurul tău. La terapie intensivă acum eşti bine, peste câteva ore te-au pus în sac şi ai plecat"

Nu este un secret pentru nimeni că mortalitatea în secțiile ATI COVID din întreaga lumea este foarte mare. Mult mai mulți sunt cei care pierd lupta. Puținii bolnavi în stare foarte gravă care, după luni de chin, reușesc să se facă bine, le dau cadrelor medicale speranță și mai ales putere să continue munca în prima linie. Este și cazul unei tinere care, după ce a fost ventilată aproape 2 luni la terapie intensivă, a reușit să scape de virus și a început perioada de recuperare. Vă avertizam că sunt informații cu puternic impact emoțional. Un reportaj în exclusivitate, de Adelin Petrișor și Romeo Stancu.

Ioana Mihăilă, ministrul Sănătății: Situația paturilor de Terapie Intensivă pentru pacienții cu COVID-19 este "mai bună" decât în săptămânile trecute

Scade numărul pacienților internați la Terapie Intensivă, iar asta se vede și în numărul de paturi libere în aceste unități. Situația este mai bună decât în zilele trecute, recunoaște Ministrul Sănătății care spune că în acest moment numărul de infectări raportat zilnic respectă realitatea.

Ultima Oră

Cele mai citite