Terapie intensiva
Spitalul Universitar de Urgenţă Militar Central "Dr. Carol Davila" a operaţionalizat, începând de astăzi, o nouă secţie ATI COVID-19, formată din 14 paturi și deservită de 38 de medici.
Criză acută de medici în secțiile de Terapie Intensivă. Paturi se mai găsesc, doctori - mult mai greu
Din acest weekend, creşte capacitatea spitalelor de a trata pacienţii COVID în stare gravă. Se va ajunge la 1.600 de paturi de terapie intensivă în toată ţara, dau asigurări autorităţile. Problema o reprezintă însă medicii. Specialiştii sunt greu de găsit, mai ales cei de terapie intensivă, iar posturile pe care spitalele le scot la concurs rămân neocupate.
COVID-19 | Tirul de la ATI Iași este sigur pentru pacienți. În spitalul mobil sunt internate 10 persoane, din care 4 din alte județe
O nouă tragedie zguduie din temelii sistemul sanitar românesc. Trei bolnavi de COVID-19 au murit în urma unei defecțiuni la instalația de oxigen a Unității Mobile de Terapie Intensivă montată de câteva zile la Spitalului Victor Babeș din Capitală.
Dr. Radu Țincu, la Tema Zilei, despre cum s-a intervenit la Victor Babeș: Nu cred că s-ar fi putut gestiona un astfel de scenariu într-un alt mod, în orice țară ar fi apărut
Tragedia de luni seara de la Spitalul Victor Babeş din Capitală zguduie din nou sistemul medical din România, mai ales că vine într-un context extrem de tensionat în sănătate, după multe incidente care au avut loc în spitalele de la noi din ţară. Invitatul de marți seară de la Tema Zilei a fost Radu Ţincu, medic primar ATI, Spitalul de Urgență Floreasca.
TIR-urile ATI, ideale pentru situațiile de urgență, dar nu soluții pe termen lung. Primele probleme la unitățile mobile de terapie intensivă au apărut încă din toamna anului trecut
De aproape un an, unităţile mobile de terapie intensivă se folosesc acolo unde spitalele nu fac faţă numărului mare de cazuri grave de COVID. Nu puţine au fost situaţiile in care au apărut defecţiuni - de la presiunea oxigenului, la instalațiile de climatizare care nu au funcționat și la infiltrațiile prin tavan. Chiar acum, unul dintre cele 5 TIR-uri ATI pe care le avem se întoarce din Turcia de la reparat. Voci autorizate susțin că astfel de TIR-uri sunt ideale pentru situații de urgenţă, însă nu reprezintă o soluție pe termen lung.
Vizitele în secțiile de terapie intensivă COVID, în condiții stricte. Aparţinătorul este însoţit și ajutat la echiparea cu combinezonul de protecție
Bolnavii de COVID aflaţi în stare gravă în secțiile de terapie intensivă pot fi vizitaţi de familie. Ministrul Sănătății a decis că un singur aparţinator va avea voie să intre la pacient pentru maximum un sfert de oră, în condiții stricte de protecție. În unele spitale, astfel de vizite erau permise și până acum. În altele însă, abia se stabilesc protocoalele.
Spitalul Foișor, evacuat în câteva ore. Raed Arafat: Nu am vrut să ajungem să alegem pe cine salvăm
O decizie salvatore, de a obţine zeci de paturi pentru bolnavii de covid din București, s-a transformat într-o noapte de coșmar pentru zeci de pacienţi internaţi în spitalul de ortopedie Foișor din București. Cu toţii au fost evacuați, externaţi sau transferați în alte spitale, după lăsarea întunericului. Salvările nici nu au putut intra în curtea spitalului, iar bolnavii, unii operaţi, au fost scoşi în stradă pe tărgi printre zeci de protestatari. Transferul bolnavilor a fost explicat de autorităţi. Decizia a fost luată din timp dar aplicată în ultimul moment: au fost responsabili care s-au opus. Acum la Foişor vor fi trataţi 21 de bolnavi de covid la terapie intensivă şi 90 în paturi cu oxigen. Primii au fost deja internaţi.
Raed Arafat, despre transferul pacienților de la spitalul Foișor: Decizia de ieri a fost una corectă, menită să salveze cât mai multe vieți
Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, a făcut noi precizări în legătură cu situația de la Spitalul Foișor din Capitală și a prezentat situația pacienților COVID-19 din unitățile de primiri urgențe.
Ministerul Sănătății despre transferul pacienților de la Spitalul Foișor: Modul cum a decurs evacuarea este regretabil și ne-am dori ca aceste imagini să nu mai fie vreodată repetate
Ministerul Sănătăţii a făcut precizări în legătură cu situația regretabilă creată vineri seară la Spitalul Foișor din Capitală, când zeci de pacienți au fost transferați la alte spitale pentru ca unitatea medicală să devină spital suport covid.

