Repartiție la rezidențiat. Primele locuri epuizate au fost la microbiologie, gastroenterologie pediatrică şi medicină de familie. Cei mai mulţi s-au ferit şi acum de chirurgie şi de medicina de urgenţă

Repartiţia candidaţilor la sesiunea extraordinară de intrare la rezidenţiat s-a încheiat cu scandal. Peste 150 de persoane nu au reuşit să aleagă o specializare fiindcă s-au epuizat locurile. Au cerut adeverinţe să ateste că au fost admişi, dar oficialii le-au explicat că este un concurs pe un număr limitat de locuri. Unul singur a rămas neocupat, la chirurgie oro-maxilo-facială. În schimb, aproape 630 de candidați vor deveni medici rezidenţi.

Bilanțul COVID de luni: 1.704 pacienți sunt internați în spitale. Doi oameni nevaccinați au murit. Unul avea sub 40 de ani

În ultimele 24 de ore, au fost raportate 967 de cazuri noi de infectare cu coronavirus, cu 248 de cazuri mai mult față de duminică. Au fost raportate două decese, dintre care unul la o persoană cu vârsta cuprinsă între 30 și 39 de ani, arată datele publicate luni de Ministerul Sănătății. Spitalizările sunt în creștere, fiind 1.704 pacienți internați.

Ultima Oră

Cele mai citite