Bilanțul COVID de miercuri: Numărul pacienților internați sare de 3.500, iar la ATI sunt îngrijiți 233 de oameni. 600 de copii cu COVID sunt în spitale

Aproape 10.000 de cazuri noi de COVID s-au înregistrat în ultimele 24 de ore. Cele mai multe, peste 2.000, în București. În Prahova, Serviciul de Ambulanță este blocat de numărul mare de solicitări pentru testările COVID. Din acest motiv, timpul în care se ajunge la solicitări a crescut, iar medicii și asistenții abia fac față numărului mare de cazuri. Situația este îngrijorătoare, mai ales că peste 70% din cei testați zilnic sunt pozitivi. În țară sunt internate peste 3.500 de persoane, mai multe față de ziua anterioară. Autoritățile au anunțat deja că vor să mărească numărul centrelor de evaluare și că oamenii ar trebui să reînceapă să ia măsurile de protecție. La ședința de guvern de astăzi toate persoanele au purtat mască.

Bilanțul COVID de miercuri: Peste 2.300 de pacienți sunt spitalizați, 144 de oameni sunt la terapie intensivă, date în creștere. Scade numărul de cazuri noi, dar și numărul de teste

În ultimele 24 de ore, au fost raportate 6.779 de cazuri noi, în scădere față de marți, însă și numărul testelor efectuate este cu 3.700 mai mic decât marți. Numărul deceselor este în creștere - 12 raportate miercuri, față de nouă raportate marți. În spitale sunt internați 2.301 pacienți, iar la terapie intensivă - 144 de pacienți, numere în creștere, potrivit datelor din bilanțul Ministerului Sănătății (MS).

Bilanțul COVID de vineri: Primul copil internat la terapie intensivă din acest val. În total, 259 de copii sunt internați în spital

În ultimele 24 de ore, a crescut numărul cazurilor de infectare cu coronavirus, dar și numărul pacienților spitalizați și internați la terapie intensivă. Astfel, sunt 4.107 cazuri noi, 1.693 de pacienți spitalizați, dintre care 101 la ATI. 259 de copii sunt internați în spitale, dintre care unul la terapie intensivă, a anunțat vineri Ministerul Sănătății (MS).

Bilanțul COVID de joi: 1.547 de pacienți cu COVID sunt internați în spitale, număr în creștere. 99 de oameni, la ATI. O femeie nevaccinată a murit

În ultimele 24 de ore, numărul cazurilor de infectare cu coronavirus a crescut la 3.993, iar numărul spitalizărilor la 1.547 de cazuri. A crescut și numărul copiilor internați cu COVID, la 237. La terapie intensivă sunt îngrijite 99 de persoane, dintre care 74 nevaccinate. O femeie nevaccinată, din categoria de vârstă 70-79 de ani, a murit, a anunțat joi Ministerul Sănătății.

Ușoară scădere a cazurilor de COVID, dar creștere a spitalizărilor, miercuri: 3.777 de noi infectări și 1.442 de pacienți internați

În ultimele 24 de ore, a scăzut numărul de cazuri noi de infectare cu coronavirus, dar a crescut numărul spitalizărilor: sunt 3.777 de noi infectări și 1.442 de pacienți internați în spitale, a anunțat miercuri Ministerul Sănătății. Și numărul deceselor raportate în 24 de ore a scăzut: patru oameni și-au pierdut viața. Toți pacienții aveau comorbidități.

Numărul cazurilor de COVID s-a dublat în ultima săptămână, ajungând la 15.000 de infectări. Rafila: Situația va dura patru-cinci săptămâni. Două centre de evaluare pentru copii, deschise în Capitală

Numărul cazurilor de infectare cu coronavirus se dublează de la o săptămâna la alta. 15.000 de noi îmbolnăviri au fost anunţate pentru ultima săptămână. Şi 33 de decese. La nivel naţional, peste 225 de copii sunt internaţi în spitale. De mâine, Ministerul Sănătății revine la raportarile zilnice.

Ultima Oră

Cele mai citite