Terapie intensiva
Până astăzi, 23 septembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 116.415 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 93.558 de pacienți au fost declarați vindecați.
Singurul spital ROL3 din România şi din sud-estul Europei a primit autorizaţia de funcţionare
Singurul spital ROL3 din România şi din sud-estul Europei, amplasat la Iași, a primit autorizaţia de funcţionare, unitatea fiind construită în cinci luni.
Copilul infectat care a suferit complicații este în stare stabilă spre bine. Situaţia lui este unică până acum în România
Primul copil ajuns la terapie intensivã, cu complicaţii grave după infectarea cu SARS-COV-2, este monitorizat acum de medicii de la spitalul Victor Gomoiu din Capitală, care fac tot ce pot pentru a-l salva. Situaţia lui este unică până acum în România.
Primul copil român, internat la Terapie Intensivă, din cauza COVID-19
A apărut și în România primul caz de complicații provocate de coronavirus la copii. Este vorba de un băiat de 9 ani care se află la terapie intensivă în București.
Suedia și strategia ”fără restricții” în pandemie: La Terapie Intensivă mai sunt internaţi doar 13 bolnavi de COVID-19
Doar 13 pacienţi mai ocupă paturile de la Terapie Intensivă în Suedia. În medie, un singur bolnav de COVID-19 din Suedia a murit zilnic în ultima perioadă. Datele recente înclină balanţa în favoarea Suediei, chiar dacă oficialii au apelat la o strategie blamată de mulţi.
Conectarea la un ”plămân artificial”, ultima șansă la viață a pacienților cu COVID-19 internați la terapie intensivă în Timișoara
Șanse în plus la viață pentru bolnavii cu leziuni grave ale plămânilor cauzate de infecția cu noul coronavirus. Este vorba despre pacienții cu COVID-19 internați la terapie intensivă, la Spitalul ”Victor Babeș” din Timișoara, pentru care conectarea la un plămân artificial reprezintă ultima lor speranță.
Germania a cumpărat prea multe aparate de ventilat pentru secţiile de terapie intensivă și acum le va dona țărilor care au nevoie. România are mare nevoie de aceste aparate şi ar putea profita de ocazie
La începutul crizei sanitare, toate statele s-au luptat pentru a cumpăra cele necesare. Fie că vorbim de materiale sanitare sau aparatură, ţările afectate au cumpărat în regim de urgenţă tot ce au găsit. Însă n-au avut nevoie de toate. Germania, de exemplu, a cumpărat prea multe aparate de ventilat pentru secţiile de terapie intensivă, iar acum le dau celor care au nevoie. România are mare nevoie de aceste aparate şi ar putea profita de ocazie. Mai multe detalii despre acest subiect a oferit Daniela Nistoroiu, jurnalistă stablită în Germania.
Medicii din Barcelona au o nouă metodă de tratament pentru cei infectați cu COVID-19. Plimbări curative la malul mării pentru pacienții de la ATI
Medicii din Barcelona experimentează o nouă metodă de tratament pentru pacienții infectați cu COVID-19, aflați în stare critică. Pentru a-i motiva în lupta cu virusul, bolnavii sunt scoși din spital, cu tot cu paturile de terapie intensivă și plimbați pe faleza mării. Totul sub stricta supraveghere medicală.
STUDIU. Pacienții obezi prezintă un risc ridicat de a suferi cazuri grave de COVID-19
Persoanele obeze prezintă un risc ridicat de a suferi cazuri grave de COVID-19, conform concluziilor unui studiu recent, citat marţi de agenţia Xinhua.

