Terapie intensiva
Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat vineri că 209 pacienţi infectaţi cu noul coronavirus sunt intubaţi şi ventilaţi mecanic.
COVID-19 | O nouă zi cu peste 3000 de infectări. 612 pacienți sunt internați în stare gravă la terapie intensivă
Până astăzi, 9 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 148.886 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 114.792 de pacienți au fost declarați vindecați.
Cea mai neagră zi în lupta anti-Covid. Spitalele COVID și cele de suport abia mai fac față numărului mare de cazuri
Record de cazuri de COVID-19. Au fost confirmate 2.958 de noi îmbolnăviri, după ce au fost făcute 27.814 teste, cele mai multe de până acum, iar recordurile negative nu se opresc aici. În ultimele 24 de ore autorităţile au raportat cel mai mare număr de decese de până acum, 82. iar la ATI, în stare gravă, sunt 612 pacienţi, cel mai mare număr de până acum, iar presiunea pe secţiile de terapie intensivă este în continuă creştere. În două zile, în secţia ATI deschisă la Spitalul Witting din Capitală, 5 din cele 6 locuri s-au ocupat.
Spitalele din Capitală, pline ochi de pacienți Covid. Transferurile pacienților între orașe încep să devină o practică obișnuită
Bătălia cu noul Coronavirus pare că abia acum începe. Explozia de cazuri din ultimele zile pune la grea încercare sistemul medical. În București nu mai sunt locuri în spitalele Covid. Astăzi avem un record de pacienți internați la ATI, dar și un record la numărul de decese. În aceste condiții, șI în București se schimbă regulile și se introduc unele restricții.
Se caută locuri în spitale pentru bolnavii de Covid-19. Sunt unități medicale care au avut nevoie să găsească rapid soluții
Paturile alocate la începutul pandemiei pentru cazurile de Covid nu mai sunt suficiente în fața valului de îmbolnăviri din ultimele zile. Sunt spitale care au avut nevoie să caute rapid soluții. La Iași și la Cluj, noi aripi și pavilioane din spitale sunt transformate și pregătite pentru a trata pacienții cu SARS-COV-2.
COVID-19 | Bilanț: Un nou record de infectări în ultimele 24 de ore. Sunt 1.835 de cazuri noi. 598 de bolnavi sunt internați la ATI
După patru zile consecutive în care numărul cazurilor noi de îmbolnăvire cu coronavirus a depăşit 2.000, autoritățile raportează duminică 1.835 noi cazuri și 56 de decese. 583 de persoane sunt la terapie intensivă.
Dr. Virgil Musta: Important e să nu ne îmbolnăvim. Dacă ne-am îmbolnăvit, s-ar putea să nu mai avem unde să ne internăm. Terapia Intensivă este plină. Suntem între viață și moarte, trebuie să înțelegem și să fim responsabili
Important e să nu ne îmbolnăvim. Când ne-am îmbolnăvit, s-ar putea să avem nevoie de internare și să nu mai avem unde să ne internăm, transmite medicul Virgil Musta de la Spitalul de Boli Infecţioase „Victor Babeş” din Timişoara.
Numărul infectărilor cu SARS-CoV-2 crește în România. Spitalele suport COVID sunt reevaluate
Este a patra zi cu peste două mii de cazuri noi de COVID-19. Iar aproape 600 dintre cei infectaţi de la începutul pandemiei, au ajuns la Terapie Intensivă, un nou record. Autorităţile numără din nou paturile din spitale, să fie mai multe locuri pentru cei infectaţi. Reevaluează şi spitalele suport COVID care primesc acum şi alţi bolnavi. Dacă vor fi închise din nou pentru cei cu alte afecţiuni, se pot pierde vieţi, se revoltă pacienţii cronici.
Maria van Kerkhove, OMS: Ne îngrijorează creşterea numărului de spitalizări şi numărul mare de paturi ocupate, inclusiv la terapie intensive. Nici măcar nu au început gripele sezoniere
Europa NU merge într-o direcţie bună în privinţa evoluţiei pandemiei, atrage atenţia Organizaţia Mondială a Sănătăţii. Forul ONU cere guvernelor să facă mai mult în lupta anti-COVID, ţinând cont că, nici nu a venit sezonul gripelor şi deja spitalele sunt pline.

